Kanada Vizesi İçin Parmak İzi

Kanada, refah seviyesi yüksek dünya ülkelerinden biri olmakla birlikte Kuzey Amerika kıtasında bulunmaktadır. Kanada doğası ve kültürel yapısıyla birlikte, dünyanın farklı yerlerinden turist çeken bir ülkedir. Bunun yanında Kanada, son yıllarda fazla sayıda göçmenlik başvurularını değerlendirip , göçmen almaktadır. Bütün bunlarla birlikte Kanada dikkatleri üzerine çeken ülkelerden biridir ve seyahat anlamında insanların, nasıl seyahat edebileceğini merak ettikleri ülkelerdendir. Kanada'ya seyahat gerçekleştirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşlarının pasaport türlerinin ne olduğuna bakılmaksızın, Kanada'ya girişlerde ,Kanada Vizesi almaları beklenir. Kanada vizesi alacak kişiler öncelikli olarak seyahat türlerine karar vermelidirler ve sonrasında işlemlerini bu yönde ilerletmelidirler. Kanada vizesi; turistik, çalışan, öğrenci, aile vizesi olabilmektedir ve bu türlerin yanında belirlenmiş genel evrakların yanında istenen belgeler, başvuruda bulunan kişinin ekonomik konumuna göre değişiklik gösterir. Yani başvuru yapan kişi çalışan, emekli ya da öğrenciyse istenen evraklara bu durumlarını belirten belgelerini eklemelidir.

Kanada vizesi evrakları genel olarak; başvuran kişinin ekonomik durumu gösteren belgeler(maaş bordrosu,hizmet döküm bilgileri, banka hesap bilgileri), çalıştığı yerin bilgileri(imza sirküleri,faaliyet belgesi, vergi levhası vb), pasaport fotokopisi, kimlik fotokopisi, standartlara uygun biyometrik fotoğraf, başvuru dilekçesi, başvurunun türüne göre doldurulmuş başvuru formu, ulaşım-konaklama rezarvasyonlarını gösterir belge, seyahat sigortası olarak belirlenmiştir. İstenilen evrakların hazırlanmasının takibinde Kanada Vizesi alabilmek için, parmak izi bilgilerinizi Kanada'nın sistemine yüklenmesi gerekir. Bu durum da parmak izi randevusu almakla mümkün olur ve o randevuya katılan kişi parmak izi bilgilerini de verdikten sonra hazırladığı evraklarla birlikte başvurusu değerlendirme sürecine alınacaktır. Parmak izi alınmasının sebebi, seyahat güvenliğini sağlamak ve vize işlemlerini kolayca halledebilmektir. Vereceğiniz parmak izi bilgileri sistemde, 10 yıl boyunca saklanır. 10 yılın sonunda yeniden yukarıdaki işlemleri tekrarlamak gerekmektedir.

Kanada Turist Vizesi İçin Parmak İzi

Kanada'ya seyahat edecek kişilerin Kanada Vizesi için, evrakları hazırladıktan sonra konsolosluğa parmak izi vermek için randevu almaları gerekmektedir. Bu işlem Kanada Hükümeti tarafından akredite edilen site üzerinden yapılmaktadır. Turist olarak seyahat gerçekleştirecek olan bir çalışansanız; çalıştığınız şirket tarafından antetli kağıda hazırlanan ve iş yerindeki konumunuzu, Kanada'ya seyahat etme amacınızı, gideceğiniz tarihi ve amacınızı belirtmelisiniz. Aynı zamanda sigorta bilgilerinizi içeren hizmet dökümünü, maaş bordronuzu (3 aylık), banka hesaplarınızın dökümlerini ve herhangi bir arsa ya da araç sahibiyseniz bunu gösterir belgeleri hazırlamalısınız. Seyahat tarihlerinizi içeren belgenizin, konaklama ve ulaşım rezarvasyonlarınızın belirtildiği belgenin hazırlanması gerekmektedir. Bunun yanında tam vukuatlı nüfus bilgilerinizin, seyahat sigortanızın, beyaz fonda çekilmiş biyometrik fotoğrafınızın da hazırlanması gerekmektedir. Pasaportunuzun geçerliliği seyahat tarihinizin bitiminden itibaren en az 6 ay süreyle geçerli olmalıdır ve turistik amaçla seyahat ettiğinize yönelik, Kanada Devleti'nin resmi sitesinden temin edebileceğiniz başvuru formunun eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Eğer turistik seyahat gerçekleştirecek bir işverenseniz ekstra istenecek belgeler şöyledir ; Kanada Vizesi için şirketinizin antetli kağıdıyla hazırlanmış olan ve seyahat amacınızı kapsayan başvuru dilekçesini hazırlamalısınız. Bunun yanı sıra şirketinizin sicil gazetesi fotokopisini, şirkete ait vergi levhasının fotokopisini, şirkette yetkili kişilerin imza sirkülerinin fotokopisini, şirketin işlerliğini beyan eden faaliyet belgesini ve ticaret kapsamında şirketin sicil kaydını gösterir belgeyi hazırlamalısınız. Belgelerin hazırlanması ve beyanı konusunda açıklık getirilmesi gereken konu, Kanada Konsolosluğu'nun vize başurularını bireysel olarak kabul etmemesi durumudur. Kanada Vizesi başvuruları, konsoloslukça akredite edilmiş başvuru merkezleri tarafından gerçekleştirilir.

Bütün evraklarınızın hazırlanması halinde, bu evrakların konsolosluğa beyanından önce, konsolosluğun resmi olarak yetki verdiği vsf global sitesinden parmak izi verebilmek için , randevu almanız gerekmektedir. Kanada 2021 Ağustos ayından itibaren vize işlemlerinde parmak izi uygulamasını istemeye başlamıştır, dolayısıyla yapılacak vize başvurularında evrakların tesliminden önce parmak izinin verilmesi koşuludur. Seyahati güvenli hale getirmeyi amaçlayan parmak izi verme işlemi, 10 yıl süreyle sistemde kayıtlı tutulmaktadır. Bir kere bu işlemi gerçekleştirdikten sonra, Kanada için sonraki seyahatlerinizde bu işlemi tekrarlamanıza gerek kalmayacaktır.

Kanada Seyahati İçin Parmak İzi Süreci, Ücreti ve Konsolosluk

Kanada Vizesi alabilmek için parmak izi verme işleminde öncelikli olarak Kanada tarafından bu yetkinin verildiği siteye girerek, bölgesel biyometrik işlem sekmesinden, bölgesel tercihinizi yapmalısınız. Vize süreci İstanbul Konsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği üzerinden sürdürülmektedir, bu sebepledir ki size uygun olan şehri seçerek işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Başvuru işlemlerinin ve biyometrik işlemlerin gerçekleşeceği şehri İstanbul ya da Ankara olarak seçtikten sonra, başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz. Daha önce böyle bir işlem gerçekleştirmediyseniz, yeni kullanıcı butonunu tıklamalısınız. Burada isim, soyisim, email, iletişim bilgilerinizi hatasız bir şekilde girip herhangi bir şifre belirledikten sonra, parmak izi işlemi için randevu alabilecek duruma gelmiş olacaksınız. Oluşturduğunuz kayıt 30 gün içerisinde otomatik olarak sistemden kaldırılmaktadır. Fakat vize işlemlerinizin, parmak izi başvurunuzun takibi için aynı hesabı kullanarak vizenizin takibini yapabilirsiniz.

Kanada Vizesi parmak izi işlemi için, site üzerinden kayıt gerçekleştirdikten sonra randevu sayfasına geri dönüş yaparak, oluşturduğunuz hesabınızdaki bilgilerinizi giriş yapabilmek için buraya girmelisiniz. Bu işlemi gerçekleştirirken sayfanın sağ üst kısmından dil seçimi yapmak zorundasınız. Kanada'nın resmi dili iki tanedir, Fransızca ve İngilizce olarak. Bu durumda başvurunuzu ve randevunuzu İngilizce ya da Fransızca olarak yapabilirsiniz. Parmak izi verebilmek için randevu aldığınız sistemde de size uygun olan dil seçeneğini yapmalısınız. Daha sonrasında girişinizi tamamlayıp kendiniz uygun olan bir günü tercih edip randevuyu oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz randevu tek seferlik olacaktır, kaçırmanız dahilinde yeniden randevu almanız gerekecektir. Randevuya giderken biyometrik fotoğrafınızı da götürmelisiniz ve yanınıza diğer başvuru evraklarınızı da almanız gerekebilir. Biyometrik işlem ücreti 85 Kanada Doları'dır. Konsolosluklar, resmi tatillerde hizmet vermezler bu sebeple işlemlerinizi, bu tarihlere dikkat ederek planlamalısınız.

Duyurular

Kanada Konsolosluğu 29 Ekim Bildirgesi

Kanada Konsolosluğu ve Kanada Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü hizm...
2023-08-09 13:30:26

2021 Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri

2021 Yılı Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri 1 Ocak 2021 Yılbaşı 4 Nisan 2021 Paskalya  20 Mayis 2021 Victoria Günü  1...
2023-08-09 13:29:30

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları Kanada’ya eğitim amaçlı seyahat eden öğrencileri, Kanada sınır kapıl...
2023-08-09 13:28:49

Kanada Göçmenlik ve ülkeye giriş koşullarına ilişkin,

Kanada Bakanlığı Belirlediği Şartlar Dahilinde Yabancılara Negatif Takdir Yetkisi Kullanabilecek ! Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanl...
2023-08-09 13:27:36
Tüm Duyurular