Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada’daki bir eğitim kurumunda eğitim almak isteyen kişiler mutlaka bir eğitim izni başvurusunda bulunmak zorundadır. Kanada vatandaşı olmayan kişiler alacakları eğitim izni ile eğitim izinlerinde belirtilen ders ve program süresince Kanada’da onaylı bir eğitim kurumunda eğitim alabilirler.

Kanada’da eğitim almak için eğitim izni almanıza gerek olmayan durumlar şunlardır:

 • Kanada’da katılacağınız eğitim programının süresi 6 aydan kısa ise
 • Kanada’daki yabancı bir temsilcinin aile üyelerinden biriyseniz ya da görevliyseniz
 • Yabancı bir silahlı kuvvetlerin üyesiyseniz Kanada’da eğitim almak için eğitim izni almanıza gerek yoktur.

*Bu durumlarda eğitim izni almanıza gerek yoktur ancak Kanada öğrenci vizesi almanız gerekmektedir.

Eğitim izni, Kanada vatandaşı olmayan fakat Kanada’daki tanınmış eğitim kurumlarında eğitim almak isteyen öğrencilerin mutlaka almaları gereken bir belgedir. Eğitim izni ile Kanada’da eğitim gören öğrencilerin aşağıdaki koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir:

 • DLI (Kanada’da tanınmış eğitim kurumları) kayıtları her zaman yaptırılmış olmalıdır.
 • Öğrencilerin programlarını tamamlamak için ilerleme kaydetmeleri gerekmektedir.
 • Eğitim izninde belirtilen koşullara saygı gösterilmelidir.
 • Gereklilikleri yerine getiremeyen öğrenciler eğitimlerini bırakmalı ve
 • İzinlerinin süresi biter bitmez Kanada’yı terk etmelidir.

Eğitim izninizde kişisel durumunuza göre katılabileceğiniz eğitim seviyesi, Kanada’da çalışıp çalışamayacağınız ve eğitiminizin sona ereceği tarih gibi bazı bilgiler yer alır. Eğitim izni bir vize değildir. Yalnızca eğitim izni ile Kanada’ya seyahat edemezsiniz. Kanada’ya seyahat edebilmeniz için mutlaka Kanada öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Kanada öğrenci vizeniz eğitim izninizle birlikte verilmektedir.

Alacağınız eğitim izni genellikle Kanada’da katılacağınız eğitim programının uzunluğu kadardır. Bunun yanında ayrıca bir 90 gün daha verilmektedir. Eğitim izninizin bitiminden itibaren başlayacak olan bu 90 günlük sürede Kanada’yı terk etmek için hazırlık yapabilir ya da kalışınızı uzatmak istiyorsanız vize uzatma başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğitim programınızı eğitim izni belgenizdeki tarihte tamamlayamıyorsanız bir öğrenci olarak uzatma talebinde bulunmanız gerekmektedir. Eğer eğitim programınızı planlanan tarihten daha sonra tamamlarsanız, eğitiminizi tamamladığınız tarihten 90 gün sonra Kanada’yı terk etmeniz gerekecektir. Eğitiminizi tamamladığınız tarih, okuldan bununla ilgili ilk bildirimi (e-posta, mektup, transkript vb.) aldığınız tarih ya da diploma / sertifika aldığınız tarih olarak kabul edilmektedir.

Kanada eğitim izni için başvurmadan önce;

 • Kanada’da tanınmış bir eğitim kurumu tarafından kabul edilmiş olmalısınız.
 • DLI’dan (Kanada Tanınmış Eğitim Kurumları) bir kabul mektubu almalısınız.
 • Seyahat tarihinizden itibaren en az 1 yıl geçerli bir pasaportunuz olmalı.
 • Öğrenim ücretlerini, taşınma ulaşım masraflarını ve sizinle birlikte Kanada’da yaşayacak aile üyeleriniz varsa onların maddi olarak geçimini sağlayabileceğinizi kanıtlayabilmelisiniz.
 • Sabıka kaydınız olmamalı, Kanada’nın güvenliğini tehlikeye sokmayacak yasalara saygılı bir vatandaş olmalısınız.
 • Sağlıklı olduğunuzu kanıtlamalı ve talep edilirse tıbbı muayeneye katılmalısınız.
 • Eğitim programınız sona erdiğinde Kanada’yı terk edeceğinize dair göçmenlik görevlilerini ikna edebilmelisiniz.
 • Kanada’da göreceğiniz eğitimle ilgili bütün bilgilerin yer aldığı ve neden Kanada’da eğitim almak istediğinizi açıklayan bir niyet mektubu yazmalısınız.

Kanada Öğrenci Vizesi Niyet Mektubu

Konsolosluğa hitaben, İngilizce ve kişinin durumuna göre düzenlenmesi gereken niyet mektubunda, Kanada vizesi için başvuru yapacak olan kişi kişisel bilgilerinden, eğitimlerinden ve hali hazırda öğrenci mi mezun mu çalışan mı gibi son durumundan söz etmelidir.

Daha sonra Kanada’da eğitim alacağı eğitim kurumundan bahsetmeli ve bu kurumu neden tercih ettiğini açıklamalıdır. Ardından Kanada’da alacağı eğitimin gelecekteki kişisel ve mesleki yaşamına nasıl katkı sağlayacağı ve geleceğini nasıl olumlu olarak etkileyeceğini anlatmalıdır.

Ek olarak eğitim için neden Kanada’yı seçtiğini açıklamalıdır. Kanada’nın son derece barışçıl ve güvenli bir ülke olması, çok kültürlü yapısı, ekonomik olması, kişisel gelişiminize katkı sağlaması gibi nedenler konsolosluğun geçerli olarak kabul ettiği nedenlerdir.

Son olarak ise Kanada’da bulunacağınız süre boyunca okul ücretlerinizi, yurt ve kişisel masraflarınızı karşılayacak kişiden bahsedip, bu masraflar için yeterli maddi kaynaklara sahip olduğunuzu açıklamalı ve bunları finansal durumunuzu gösteren belgeler ile desteklemelisiniz.

Kanada eğitim izni başvurunuz kabul edilirse, Kanada’ya ulaştığınızda göçmenlik ofisine sunmanız için eğitim izni onay mektubu ve Kanada Öğrenci Vizesi tarafınıza gönderilecektir.

Kanada eğitim izni başvurunuz kabul edilmezse tarafınıza ret sebeplerinin açıklandığı bir ret mektubu gönderilecektir. Kanada’da maddi olarak kendinizi destekleyebilecek finansal kaynaklara sahip olduğunuzu ispatlayamadıysanız, tıbbi muayeneyi geçemediyseniz, vize memurunu Kanada’daki amacınızın eğitim almak olduğuna ya da eğitim programınızın sonunda Kanada’yı terk edeceğinize ikna edemediyseniz eğitim izni başvurunuz reddedilebilir.

Kanada Öğrenci vizenizin ve eğitim izninizin süresi dolmadan en az 30 gün önce süre uzatımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğitim izninizin ve Kanada Öğrenci Vizenizin süresi dolmadan önce başvuruda bulunursanız, hakkınızda bir karar verilene kadar süreniz dolsa bile aynı koşullar altında Kanada’da kalabilir ve eğitiminize devam edebilirsiniz. Eğer vizenizin süresi dolduysa ve herhangi bir süre uzatımı talebinde bulunmadıysanız Kanada’yı terk etmek zorundasınız.

Eğitiminizi, eğitim programınızın olağan süresinden daha kısa bir sürede tamamlarsanız, eğitim izni belgenizdeki bitiş süresinin herhangi bir önemi olmaksızın eğitiminizi tamamladığınız günden itibaren 90 gün sonrası kabul edilecektir. 90 günlük süreniz, eğitiminizi tamamladığınıza dair eğitim kurumunuzdan alacağınız ilk bildirimden itibaren ya da diploma / sertifika aldığınız tarihten itibaren işlemeye başlar.

Kanada’da eğitim aldığınız eğitim kurumunuzu değiştirmek isterseniz bu durumu mutlaka Kanada Göçmenlik ve Vatandaşlık Ofisi’ne (CIC) bildirmek zorundasınız. İlkokul ya da ortaokul seviyesindeki eğitimler için eğitim kurumu değiştirirken bu bildirimin yapılması zorunlu değildir.

Kanada Öğrenci Vizesi Çalışma İzni

Kanada öğrenci vizesi sahibi öğrenciler yalnızca eğitim gördükleri kurumun kampüsünde ayrıca bir çalışma iznini ihtiyaç duymadan çalışabilirler. Öğrencilerin ayrıca şu koşulları sağlamaları gerekmektedir:

 • Bir üniversitede ya da ortaöğretim sonrası okulda tam zamanlı olarak eğitim alıyorsanız
 • %50 oranında hükümet hibelerinden finanse edilen özel bir üniversitede tam zamanlı olarak eğitim alıyorsanız
 • Eyalet yasalarına göre derecesi kabul edilmiş bir özel okulda tam zamanlı olarak eğitim görüyorsanız
 • Eğitim izni ve Kanada öğrenci vizesi sahibiyseniz
 • Sosyal Sigorta Numaranız (SIN) varsa

Bazı eğitim programlarında müfredatın bir parçası olarak staj yapmanız gerekebilir. Böyle bir durumda aşağıdaki şartları sağlamak koşuluyla staj için başvuruda bulunabilirsiniz:

 • Geçerli bir eğitim izniniz varsa,
 • Staj, Kanada'daki eğitim programınızın önemli bir parçası ise,
 • Programınızdaki tüm öğrencilerin programı başarıyla bitirebilmesi için staj eğitimlerini tamamlamak zorunda olduğuna dair okulunuzdan alınmış resmi bir yazı varsa,
 • Stajınız toplam çalışma programının en fazla %50'sini oluşturuyorsa.

Kanada Öğrenci Vizesine başvurmak için gerekli evraklar

 • Doldurulması gereken formlar:
 1. Eğitim İzni Başvuru Formu (IMM 1294)
 2. Aile Bilgilendirme Formu (IMM5707 veya IMM 5645)
 3. Ortak Hukuk Birliğinin Yasal Bildirgesi (IMM 5409)
 4. Temsilci Kullanımı Formu (IMM 5476)
 5. Kişisel Bilgilerini Paylaşma İzni Formu (IMM 5475)
 6. Bakıcı Deklerasyonu (IMM 5646) (Başvuran 17 yaşından küçükse)
 • Geçerli bir pasaport (seyahatiniz sonrası en az 1 yıl geçerli)
 • Eğitim alacağınız kuruluştan kabul mektubu (kabul mektubunuzda okul ve konaklama ücret bilgileri, programın haftalık ders saati, başlangıç ve bitiş tarihleri yer almalıdır)
 • Kanada’daki yaşamınız boyunca geçiminizi sağlayabileceğinize dair belgeler
 • Evliyseniz evlilik cüzdanınızın fotokopisi
 • Kanada’ya gitme amacınızı ve alacağınız eğitim ile ilgili bilgileri içeren niyet mektubu

Duyurular

Kanada Konsolosluğu 29 Ekim Bildirgesi

Kanada Konsolosluğu ve Kanada Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü hizm...
2023-08-09 13:30:26

2021 Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri

2021 Yılı Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri 1 Ocak 2021 Yılbaşı 4 Nisan 2021 Paskalya  20 Mayis 2021 Victoria Günü  1...
2023-08-09 13:29:30

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları Kanada’ya eğitim amaçlı seyahat eden öğrencileri, Kanada sınır kapıl...
2023-08-09 13:28:49

Kanada Göçmenlik ve ülkeye giriş koşullarına ilişkin,

Kanada Bakanlığı Belirlediği Şartlar Dahilinde Yabancılara Negatif Takdir Yetkisi Kullanabilecek ! Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanl...
2023-08-09 13:27:36
Tüm Duyurular