Kanada Turistik Vize Başvuruları 2021 Değişiklikleri

Kanada turistik vize başvuruları 2021 değişiklikleri için sizleri bilgilendirmek gerekirse; Kanada Devleti, Covid salgını sonrası kısa süreli vize başvurularını askıya almıştı. Aynı zamanda Kanada’ya acil bir seyahat durumu olmadığı sürece, Kanada vizesi olsa bile gümrük kapısından geçilemedi. Kısa süreli turistik, aile ziyareti, ticari vize başvurularının uzun süre kabul edilmemesi ve giriş izni verilmemesine rağmen vize başvurusu yapanlar oldu. Bu başvuruların kendi iradeleri dışında gelişen acil bir durumu olanlara ülkeye giriş izni verildi. Diğer başvurular bekletildi. 6-7 ay bekleyen sonuçlanmayan kısa süreli vize başvuruları oldu. Bu bekleyen turistik, aile ziyareti ve ticari başvuruların işleme alınması, uzun süredir başvuru yapmak için bekleyenlerin yeni başvurular yapması, Kanada Büyükelçiliği’nin yoğunluğunun artmasına neden oldu. Bunun sonucunda ise yapılan başvuruların sonuçlanma süreleri uzadı.

Kanada Devleti, Kanada’ya seyahat eden kişilerin çift aşı olma koşulu ve aşı olduklarını ispatlamak için ülkeye giriş yapmadan önce aşı belgelerini yükleyecekleri bir uygulamayı devreye aldı: ArriveCAN. Cep telefonunuza İOS, Android sistemi olanlar uygulama olarak indirerek ya da bilgisayarınızdan giriş yaparak, uygulamaya aşı belgelerini yükleyebilirsiniz. Bu uygulamaları cep telefonunuza, Kanada Konsolosluğunun ArriveCAN sayfasına girerek indirebilirsiniz. ArriveCAN Mobil uygulaması ücretsizdir ve İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dilleri vardır. (Hangi ülkede bulunuyorsanız cihazınız otomatik olarak o dilde görüntülenir).

ArriveCAN'ı Kimlerin, Ne Zaman Kullanması Gerekir?

Kanada’ya seyahat eden tüm yolcular, sınırlı istisnalar dışında, hava, kara, demiryolu ya da deniz yoluyla giden tüm yolcuların ArriveCAN uygulamasını indirip, aşı kartlarını yüklemesi gerekir.

Kanada'ya varışınızdan 72 saat öncesi bilgilerinizi göndermeniz gerekir.

ArriveCAN uygulamasında; seyahatinizin amacı, Kanada’ya varış tarihi, varış yeri, Kanada'ya giriş yapacağınız havayolu ve havaalanı, uçuş numarası yazılması gerekir. Uygulamaya girmeden önce bu bilgileri hazırlamanız, formu eksiksiz doldurabilmeniz için önemlidir.

Kanada’ya aileniz ile birlikte seyahat ediyorsanız ve aynı yerde konaklama yapacaksanız, aynı uygulamada sizin haricinizde eşinizi ve 18 yaşından küçük olan çocuklarınızı da ekleyebilirsiniz. Tek bir gönderimde, kendiniz de dâhil olmak üzere en fazla 8 kişi için bilgi gönderebilirsiniz.

ArriveCAN aracılığıyla bilgilerinizi gönderdiğinizde, bir belge hazırlanacak ve size e-posta ile gönderilecektir. Bu belgeyi seyahat ederken yanınızda bulundurmanız gerekir. Belgenizin olması Kanada'ya girmeye uygun olup olmadığınızı, aşı durumunuzu veya zorunlu seyahat durumunuzu doğrulamayacaktır. Ülkeye giriş yapabilmenizin mümkün olup olmadığını sınır hizmetleri görevlisi belirleyecektir. ArriveCAN mobil uygulaması, daha sonraki bir tarihte tekrar seyahat edebilmeniz için size ait iletişim bilgilerinizi (ad, doğum tarihi ve seyahat belgesi) kaydeder.

Bu belgenin dışında sınır hizmetleri görevlisi uçak dönüş biletinizi ve otel rezervasyonunuzu görmek isteyebilir. Eğer aile, arkadaş ziyareti için Kanada’ya seyahat ediyorsanız davet mektubunun yanınızda olması geliş sebebinizi ispatlayacaktır.

Kanada turistik vize başvuruları 2021 değişiklikleri eşliğinde Kanada vizesi başvurusu yapabilirsiniz.

Duyurular

Kanada Konsolosluğu 29 Ekim Bildirgesi

Kanada Konsolosluğu ve Kanada Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü hizm...
2023-08-09 13:30:26

2021 Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri

2021 Yılı Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri 1 Ocak 2021 Yılbaşı 4 Nisan 2021 Paskalya  20 Mayis 2021 Victoria Günü  1...
2023-08-09 13:29:30

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları Kanada’ya eğitim amaçlı seyahat eden öğrencileri, Kanada sınır kapıl...
2023-08-09 13:28:49

Kanada Göçmenlik ve ülkeye giriş koşullarına ilişkin,

Kanada Bakanlığı Belirlediği Şartlar Dahilinde Yabancılara Negatif Takdir Yetkisi Kullanabilecek ! Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanl...
2023-08-09 13:27:36
Tüm Duyurular