Kanada Aile Ziyareti Vizesi

Kanada ülkesine seyahat planı olan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport türü fark etmeksizin Kanada vizesine tabidir. Kanada vize başvurusunda bulunurken seyahat amacına göre vize başvurusunda bulunmak oldukça önemlidir. Seyahat amacı ile uyumlu olmayan vize başvuruları vize reddi almaktadır. Kanada’da ikamet eden bir akrabası ya da arkadaşını ziyaret etmek isteyen kişiler Kanada Aile Ziyareti vizesi ya da Kanada Arkadaş Ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır. Bu vize türü ile Kanada’da 6 aya kadar ikamet edilebilmektedir. Kanada Aile/Arkadaş Ziyareti vizesinde Kanada vatandaşı olan kişilerin ya da sürekli ikamet izni olan ebeveyn ve çocuk ziyaretleri iki yıla kadar Kanada’da konaklama hakkı tanımaktadır. 

Aile Ziyareti vizesinde kişinin Kanada’da ikamet etmekte olan akrabasından ya da arkadaşından gönderilmiş bir davetiyesi olmak zorundadır. Davetiye ve gönderen kişinin kimlik bilgileri, adresi, oturum kartı gibi kişisel bilgiler vize evrakları ile beraber Kanada Ankara Büyükelçiliği’ne sunulmaktadır. Aile/Arkadaş Ziyaret vizesi kısa süreli vize kategorisine girdiği için konsolosluk ya da büyükelçilik şahsi başvuruları direkt olarak kabul etmemektedir. Akredite edilmiş vize merkezleri aracılığıyla vize başvurusunda bulunulmaktadır. 

Kanada Aile Ziyaret Vize Başvurusu

Kanada Aile Ziyareti vize başvurusu için elektronik ortamda doldurulması gereken bir Vize Başvuru Formu mevcuttur. Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’nun resmi internet sitesi üzerinden Kanada Geçici Oturum Aile Ziyareti Vize başvuru formu kişinin şahsi hesabı adına açılmalı ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Ardından elektronik imza ve tarih atılmalı ve çıktısı alınarak vize başvuru evrakları ile beraber konsolosluğa sunulmalıdır. Kanada Aile ya da Arkadaş ziyareti vizesinde doldurulması gereken evraklar kişinin mesleksel durumuna göre değişebilir. Ayrıca vize yetkilisi başvuru sahibinin evraklarını yeterli görmeyerek ek evrak talebinde bulunabilir. Vize başvurusunda bulunacak kişi tam evrak listesini öğrenebilmek için alanında uzman bir Vize Merkezine başvurmalıdır.

Kanada Aile Ziyaret Vize Başvuru Evrakları

 • Pasaport: Başvuru sahibinin Kanada vize başvuru tarihinden ileriye doğru en az 6 ay geçerlilik süresi olan bir pasaportu bulunmalıdır. Daha önceden alınmış Schengen, Amerika, İngiltere ve İsviçre vizesi varsa fotokopileri vize evrakları arasında bulunmalıdır. 
 • Online Kanada Vize Başvuru Formu ve Aile Bilgi Formu: İki evrak da Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’nun resmi internet sitesi üzerinden eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Elektronik imza ve tarih atılarak çıktısı alınmalı ve diğer vize evrakları ile konsolosluğa sunulmalıdır. 
 • Biyometrik Fotoğraf: Başvuru sahibinin son 3 ay içerisinde çekilmiş 35x45 ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğrafı olmalıdır. Fotoğrafın başka bir vize başvurusunda kullanılmamış ve güncel olması gerekmektedir.  
 • Kanada Vize Talep Dilekçesi: Başvuru sahibi antetli kağıda Kanada Konsolosluğu’na hitaben İngilizce ya da Fransızca yazılmış ve seyahatinin amacını, tarihini, sponsorunu ve vize süresinin bitiminde ülkeye dönüş garantisini sunduğu bir dilekçe hazırlamalıdır.
 • Davetiye: Davet eden kişinin kişisel bilgileri, kimlik bilgileri, oturum bilgileri ve davet ettiği kişi ile akraba derecesi gibi bilgiler konsolosluğa sunulmalıdır. Ayrıca seyahat edecek kişinin masraflarının nasıl karşılanacağı ve Kanada ziyaretinin bitiş tarihi de mutlaka eklenmelidir. 
 • Banka Hesap Dökümü: Başvuru sahibinin aktif hesabının son 3 aylık banka hareket dökümü konsolosluğa sunulmalıdır. Ayrıca Kanada seyahatini karşılayabileceğine dair bir meblağ da belirtmelidir. Tüm maddi dökümanların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Maddi dökümanlarda banka yetkilisinin imza sirküleri ve kaşesi olması gerekmektedir. 
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Başvuru sahibinin tüm Kanada seyahat günlerini kapsayan 30.000 € teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir. 
 • Kimlik Kartı Fotokopisi (Önlü Arkalı)
 • Tam vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi
 • Evlilik Cüzdanı Fotokopisi: Başvuru sahibi evli ise evlilik cüzdanının fotokopisi gerekmektedir. 

Kanada Aile ya da Akraba Ziyareti Vizesi Mesleksel Duruma Göre İstenen Belgeler

Başvuru Sahibi Şirket Sahibi İse;

 • Orjinal Faaliyet Belgesi Fotokopisi (Son 3 aylık)
 • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi
 • Şirketin İmza Sirküleri Fotokopisi
 • Son tarihli Vergi Levhası Fotokopisi
 • SGK (4b) Hizmet dökümü
 • Son 3 aylık Şahsi Banka Hesap Cüzdanı veya vadesiz banka hesap dökümü

Başvuru Sahibi Devlet Memuru İse;

 • Görev ve İzin yazısı: Başvuru sahibinin görev yerinden alınmış izin belgesi imzalı olmalıdır. 
 • Görev kimlik kartı fotokopisi: Başvuru sahibinin varsa görev kimlik kartı fotokopisi vize evrakları arasında bulunmalıdır.
 • Maaş Bordrosu: Başvuru sahibinin son 3 aylık maaş bordrosu konsolosluğa sunulmalıdır. 

Başvuru Sahibi Kişi Doktor, Avukat, Tüccar ise;

 • Oda Sicil kaydı (Son 3 ay içerisinde alınmış olmalıdır)
 • İmza sirküleri
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Mesleğine ilişkin kimlik kartı fotokopisi
 • SGK işe giriş bildirgesi 
 • SGK hizmet dökümü
 • Maaş Bordrosu 

Başvuru Sahibi Kişi SGK'lı Çalışan İse;

 • Faaliyet belgesinin orijinali
 • Vergi levhası belgesi
 • İmza sirküler
 • Ticaret sicili gazetesi)
 • SGK İşe giriş bildirgesi ve Hizmet dökümü
 • Son 3 aylık banka hesap özeti (
 • Maaş bordrosu (son 3 aylık, kaşe ve ıslak imzalı)

Başvuru Sahibi Kişi Emekli İse;

 • Emeklilik kartı fotokopisi (varsa)
 • Emeklilik kaydı ve emeklilik maaş bilgisi belgelerinin çıktısı
 • Kişi Öğrenci İse;
 • Öğrenci belgesi
 • Muvafakatname 

Kanada Akraba Ziyareti Vize Çıkış Süresi

Kanada akraba ziyareti vize çıkış süresi Kanada Büyükelçiliğine bağlı olarak değişmektedir. Online vize başvuru formu, aile bilgi formu, davetiye ve diğer vize başvuru evraklarınızda herhangi bir sorun çıkmaması durumunda vize başvurunuz 10-12 iş günü içerisinde değerlendirilmektedir. Ancak vize yetkilisinin ek evrak talebinde bulunduğu durumda ve sizin gerekli evrakı ibraz etme süreniz ile birlikte vize başvurunuzun değerlendirilme süresi gecikebilmektedir. Ayrıca resmi tatiller ve konsolosluğun yaşadığı yoğunluk ile vize başvuru sürecinizin değerlendirilmesi 30-40 iş gününü bulabilir. Kanada vize başvurusunu seyahat planınızın 1 ay öncesinden tamamlamalısınız.

Kanada Aile/Arkadaş Ziyareti Vize Reddi

Kanada Aile/Arkadaş ziyareti vize reddi almanın nedeni başvuru sahibinin kişisel durumuna bağlıdır. Ancak en yaygın vize reddi nedenleri arasında vize başvuru evraklarında yer alan bilgilerin hatalı olması, pasaportun eski ve yıpranmış olması, davetiyede bir sorun olması ya da gönderen kişi bilgilerinin eksik ya da hatalı olması yer almaktadır. Kanada vize reddi aldığınızda yatırdığınız vize başvuru ücreti geri iade edilmemektedir. Bundan dolayı vize başvurunuzu alanında uzman bir vize ekibi ile beraber yürütmeniz ve olası bir vize reddinin önüne geçmeniz önerilmektedir. 

Kanada Aile Ziyaret Vize Ücreti 

Kanada aile ziyaret vize ücreti Kanada Büyükelçilik harç bedeli, biyometrik veri kaydı işlem bedeli ve vize şirketinizin danışmanlık bedeli olarak belirlenmektedir. Kanada Büyükelçiliği'nin Aile/Arkadaş Ziyaretinde talep ettiği harç bedeli 100 Kanada Dolarıdır. Biyometrik verilerin sisteme geçirilmesi için gerekli olan işlem bedeli ise 85 Kanada Dolarıdır. Bunun yanında vize şirketinizin danışmanlık hizmet bedeli de eklenmektedir. 
Kanada vize ücreti ilgili kurumun banka hesabına yatırıldıktan sonra ödeme dekontu vize evrakları ile beraber konsolosluğa sunulmalıdır. Vize bedelini yatırmayan kişilerin vize başvuruları geçersiz sayılmaktadır. 

Kanada Aile/Akraba/Arkadaş Ziyareti Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kanada Aile Ziyareti vize başvurusunda randevu almak zorunda mıyım?

Kanada aile ziyareti vize başvurusunda biyometrik veri beyanında bulunmak zorundasınız. Bu işlem için randevu almanız ve parmak izi beyanında bulunmak zorundasınız. Kanada vize başvurusunda Kanada Vize Başvuru Merkezinden randevu alabilirsiniz. 

Kanada Aile Ziyaret  vize başvurusunda konsolosluğa gitmem gerekir mi?

Kanada aile ziyareti vize başvurusunda biyometrik veri beyanında bulunduktan sonra konsolosluğa gitmenize gerek yoktur. Ancak bazı durumlarda büyükelçilik başvuru sahipleri ile görüşmek isteyebilir. Vize başvurusunda bulunduğunuz aracı vize merkezi ile iletişime geçerek vize başvuru durumunuzu öğrenebilirsiniz. 

Kanada Aile Ziyareti vizesi kaç günde çıkar?

Kanada vize başvuruları 10-12 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Ancak yoğunluk, resmi tatil, ek evrak talebi gibi durumlarda bu durum 30-40 iş gününe kadar çıkabilir. Bu durumda vize başvurunuzu seyahat planlarınızın en az 1 ay öncesinden tamamlamalısınız. 

Kanada Aile Ziyaret vizesi için hızlı başvuru seçeneği mevcut mu?

Kanada Aile Ziyaret vizesinde hızlı başvuru ya da express vize seçeneği bulunmamaktadır. Daha önceden almış olduğunuz Amerika ya da Kanada vizesi varsa vizeniz 5 iş günü içerisinde değerlendirilebilir. Ancak böyle bir durumda değilseniz vize başvurunuz normal vize süreci içerisinde değerlendirilir. evraklarınız vize merkezleri tarafından İstanbul Ankara Büyükelçiliği’ne teslim edilmektedir. 

Kanada Aile Ziyareti vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

Kanada Aile Ziyareti vize için çıkış yapmayı planladığınız tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. 

Kanada Aile Ziyareti vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? 

Kanada’da ikamet eden akrabanızın ya da arkadaşınızın yani sizin davet eden kişinin yanında konaklamayacaksanız otel rezervasyon bilgisi gerekmektedir. Satın alınması şart değildir. Rezervasyon bilgisi yeterlidir.

Kanada vize işlemlerinde daha önceden aldığım Amerika ya da Kanada vizesi işlemlerimi hızlandırır mı?

Evet daha önceden almış olduğunuz Kanada ya da Amerika vizesi işlemlerinizi hızlandırmaktadır. Bu durumda olan kişilerin vize başvuruları 5 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. 

Kanada vizesi onaylandıktan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Kanada vizeniz onaylandıktan sonra pasaportunuzu kontrol etmeniz gerekmektedir. Vize tarihiniz, pasaport numaranız ve isimleri kontrol etmelisiniz. Herhangi bir hatada vakit kaybetmeden konsolosluğa müracaat etmelisiniz. 

Kanada vize reddi aldığımda vize ücretim geri iade olur mu?

Kanada vize başvurularında vize reddi aldığınızda yatırdığınız vize ücreti geri iade edilmemektedir. İkinci defa vize başvurusunda bulunduğunuzda tekrarda vize ücreti yatırmak zorundasınız. 

Kanada vize reddi aldığımda bu karara itiraz edebilir miyim?

Kanada vize reddi aldığınızda bu karara itiraz etme hakkınız vardır. Vize itiraz dilekçesini ankraimmigration@international.gc.ca e-posta adresine gönderebilirsiniz. Büyükelçilik genelde cevap olarak kesin incelendi ya da isterseniz tekrardan başvuru yapabilirsiniz cevabı vermektedir. Vize itiraz dilekçesini Kanada vize prosedürlerinde uzman bir vize ekibi ile beraber oluşturmanız daha etkili bir cevap alabilmenizi sağlayabilmektedir. 

Vize reddi durumunda, vize randevusunda verdiğim parmak izinin geçerliliği devam eder mi?

Parmak izi veri beyanında bulunduğunuzda bilgileriniz sistemde 10 yıl boyunca tutulmaya devam etmektedir. Dolayısıyla tekrardan biyometrik veri beyanında bulunmanıza gerek yoktur. Ancak parmak izinin okunmadığı durumlarda tekrardan veri beyanında bulunabilmeniz gerekebilmektedir. 

Kanada ülkesinin kapıda vize uygulaması var mı?

Kanada Devletinin kapıda vize uygulaması yoktur. Kanada vizesine ihtiyaç duyan kişiler seyahatleri öncesine Kanada Büyükelçiliği’ne müracaat etmelidirler. Sınır kapısında ise gerekli evrakları sınır görevlisine göstermelidirler. Vize başvuru evraklarınızı ve özellikle pasaportunuzu seyahatiniz boyunca yanınızda bulundurmaya özen göstermelisiniz. 

Kanada’da tanıdığımız olması aile ziyareti başvurusu yapabilmem için yeterli midir?

Kanada’da yaşayan akrabanız veya arkadaşınız var ise Kanada Aile ziyareti başvurusu yapabilirsiniz.  Kanada Aile ziyareti başvurusu yapabilmeniz için Kanada'da ikamet eden kişiden sizi davet ettiğini belirten Konsolosluğa hitaben yazılmış davet mektubu gereklidir. Davet mektubunda sizin ile yakınlık derecenizi belirtmeli ve mutlaka adınızı soyadınızı eksiksiz yazmalıdır. Kanada’da oturduğu ikamet adresi ve telefon numarasını davet mektubunda belirtmesi gerekir. Eğer var ise mail adresini de yazmalıdır. Kanada vatandaşı ise Pasaportunun fotokopisi, oturum izni ile kalıyorsa oturum izninin önlü arkalı fotokopisini de size göndermesi gerekir. Davet mektubu ve diğer fotokopileri mail atarak size ulaştırması yeterlidir.

Vizeyi doğru kullanmak ne demektir?

Kanada sınırlarına doğru zamanda girip, 6 aylık vize süresi bitmeden ülkeyi terk ettiği takdirde vizesini doğru kullanmış olur. Vize sürecini geçirdi iseniz yapacağınız Kanada vizesi başvurularınızın ret olmasına neden olur.

Kanada sınırından ülkeye giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Vizeyi almış olmak sınırdan içeri girebileceğiniz anlamına gelmez gümrük memurları vizeniz olsa bile ülkeye girişinizi uygun bulamayabilirler. Kanada gümrüğünden geçerken ne amaçla ülkeye giriş yapacağınızı öğrenmek isteyeceklerdir bu durumda otel rezervasyonu ve dönüş biletinizi sorabilirler. Ülkeden çıkış tarihlerine dikkat etmelidirler. 6 aylık süre dolmadan mutlaka ülke sınırlarını terk etmeleri gerekmektedir.

18 yaş altı çocuğumla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakat name çıkarması gerekiyor mu?

Anne ya da Babadan herhangi biriyle yolculuk ediyorsa gelmeyen ebeveyn noterden muvafakatname vermek zorundadır. Pasaport süresince vize verildiği için daha sonra yapacağınız seyahatte anne ya da baba olmadan seyahat edebilmesi için anne ve baba birlikte gidiyor ise bile muvafakat name sunmanızda fayda vardır.

İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?

Çalışmayan kişilerin başvuru yapması ancak 1. Derece akrabası (anne, baba ya da kardeşi) sponsor olması durumunda mümkündür. Eğer seyahat yapacak kişinin ebeveynlerinin dışında birisi sponsor olacaksa haklı bir sebebi olmalıdır. Bu durumu detaylı açıklayan İngilizce iyi niyet mektubu sunmalıdır.

Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul olur mu?

Kanada büyükelçiliğine başvurunuzun olumlu olması için evraklarınız eksiksiz olmalı ve gelirinizi beyan eden evraklarınızı eksiksiz sunmalısınız. Yeni işe girişlere Kanada konsolosluğu sıcak bakmaz eğer kesintisiz uzun süreli bir iş yaşamınız var ise bunu belirten iyi niyet mektubu sunmalı belgelerle desteklemelidir.

Boşanma sebebiyle soyadım değişti ama evliyken aldığım pasaportu kullanmaya devam edebilir miyim?

Seyahatiniz yakın tarihte ise ve nüfus cüzdanınızda değişmediyse kullanabilirsiniz boşanma ilamınızın da İngilizce tercümesi ile başvuru yapabilirsiniz. Daha sonra vize alırken ve gümrükten geçerken sorun yaşamamak adına en kısa zamanda pasaportunuzu değiştirmelisiniz.

Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi?

Kanada Vize Başvuru Merkezi Ofisinden Pasaportunuzu şahsen almıyorsanız; Size başvuru sırasında verilen başvuru kontrol listesi, Nüfus Cüzdanınızın aslı veya fotokopisi ve vekalet yazısı ile 3.şahıslar sizin adınıza pasaportunuzu alabilir.

Geçerli Kanada vizemin olduğu pasaportumu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi?

Kanada vizesi olan Pasaportunuz kayboldu ise yeni pasaport ve yeni vize almanız gerekir kaybolan pasaporttaki vize geçersiz olur.

Kanada vizesi ile başka hangi ülkelere seyahat edebilirim?

Geçerli Kanada vizesi ile Meksika'ya giriş yapabilirsiniz.

Kanada vizesi işlemlerinde yaş sınırlaması var mıdır?

Kanada vize işlemlerinde yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Eğer yolculuk yapacak kişi çok yaşlı ise yolculuk yapabilir diye doktor raporu talep edebilir.

Duyurular

Kanada Konsolosluğu 29 Ekim Bildirgesi

Kanada Konsolosluğu ve Kanada Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü hizm...
2023-08-09 13:30:26

2021 Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri

2021 Yılı Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri 1 Ocak 2021 Yılbaşı 4 Nisan 2021 Paskalya  20 Mayis 2021 Victoria Günü  1...
2023-08-09 13:29:30

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları Kanada’ya eğitim amaçlı seyahat eden öğrencileri, Kanada sınır kapıl...
2023-08-09 13:28:49

Kanada Göçmenlik ve ülkeye giriş koşullarına ilişkin,

Kanada Bakanlığı Belirlediği Şartlar Dahilinde Yabancılara Negatif Takdir Yetkisi Kullanabilecek ! Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanl...
2023-08-09 13:27:36
Tüm Duyurular