Kanada Lise Eğitimi

Kanada Lise Eğitimi son yıllarda ülkemiz vatandaşları için cazip bir konuma geldi. Kanada ülkesinin eğitim seviyesinin yüksek olması ve ülke olarak da yaşanabilecek bir konumda olması yurt dışında okumak isteyen vatandaşlarımızı bu ülkeye yönlendirmeye başladı.

Bununla birlikte ücretlerin Kanada Doları olarak belirlenmesi de okul ücretlerini uygun hale getirmektedir. Ayrıca Kanada liselerine kabul edilme şartları ve kabul süresi başka ülkelere göre daha uygundur. Bu Kanada'nın seçilmesinin en büyük sebeplerindendir. Kanada Lise Eğitim sistemi ülkemizde desteklenen bir eğitim programıdır. Bu işbirliği de Türk öğrencilerinin liseyi Kanada’da okumak ve tercih etme sebepleri arasında yer alır.

Kanada Liselerinin fiyatlarının Türkiye'deki özel okullarla aynı seviyede olması da yurt dışında lise eğitimi alma isteğini arttırmaktadır. Kanada Lise Eğitimi sadece özel okullarda değil aynı zamanda devlet okullarında da verilmektedir. Kanada'ya lise eğitimi için giden vatandaşlarımız her iki lise türünden de mezun olabilir.

Yurt dışında lise okumak için sınavlar isteyen bazı ülkeler mevcuttur. Fakat Kanada bu ülkelerden değildir. Türkiye vatandaşları Kanada'da lise eğitimi almak için herhangi bir sınava girmek zorunda değildir.

Kanada lise eğitimi almak isteyen öğrenciler 1 akademik dönem ya da 1 yıl ve 1 yıldan uzun sürelerde Kanada'da lise eğitimi alabilirler. Lise eğitimine Türkiye'de başlayan öğrenciler öğrenimlerini Kanada liselerinde de bitirebilir.

Kanada Liseleri

Kanada liseleri öğrencilere geniş bir yelpazede öğrenim hakkı ve birçok bölümde eğitim alma imkanı vermektedir. Kanada liselerinde devlet ve özel lise olarak 2 tür mevcut olsa da aynı eğitimi vermektedirler. Aralarında müfredat olarak bir fark bulunmamaktadır.

Kanada'da lise okumak isteyen öğrenciler ilgi ve becerilerine göre tercihler yapabilmektedir. Özellikle üniversitede okumak ve gelecekte yapmak istediğiniz meslek için lisede okuyacağınız bölüm çok önemlidir. Kanada liseleri de bu tercihlere çok önem verir.

Kanada Lise Eğitimi öncelikle üniversite öncesinde iyi bir eğitim vermek amacı vardır. Bu amaca göre de öğrenciler Kanada Liseleri bölümlerinde Sosyal, Fen, Matematik, Spor, Sanat ve teknoloji bölümlerine yönlendirilir. Spor ve sanat alanında eğitim almak öğrenciler özel yetenek sınavlarına girmek zorundadır. Lise eğitimi için bir sınav gerekmese de özel yetenek alanları için bu sınavlar gereklidir.

Kanada’da lise eğitimi almak için sınava girmek gerekli değildir. Seçtiğiniz liseye gitmek için sadece İngilizce ya da Fransızca yeterlilik sınavını ya da mülakatını geçmek zorundasınız. Kanada Liselerinde liseye geçiş sınavı diye bir sınav bulunmamaktadır.

Özel yetenek ile bir liseye başvurduğunuz takdirde ise özel yetenek sınavlarında başarılı olmak zorundasınız.

Kanada'da her eyalette lise eğitim sistemi farklıdır ve kredi sistemi vardır.

Kanada Liselerinde eğitim alan öğrenciler 2 yıl lise eğitimi alan sonrasında kolejlere genel olarak geçebilirler.

4 yıl lise eğitimi alan öğrenciler de üniversiteye direkt geçiş hakkı kazanıyor.

Kanada'da lise eğitimini tamamlayan öğrenciler yine Kanada ve Türkiye'de sınavsız olarak üniversite okuma hakkını kazanacaklar.

Kanada Lisesi Başvuru şartları

Kanada Lise başvuru ve kabul şartları her eyalet ve okul için farklılık gösterse en belirgin şartlar şöyledir.

Türkiye’de 8. Sınıf öğrencisi olmak

Türkiye'de aldığı eğitim notunun 100 üzerinden 70 ve üzeri bir not ortalaması olması

İngilizce yeterliliği (Eğer İngilizcenin yeterli değilse hazırlık programları da mevcuttur)

Kanada Lisesi Kayıt Zamanları Ne Zaman Yapılır?

Kanada Liseleri başvuru tarihleri Güz ve Bahar dönemi olmak üzere iki dönemdir. Bu başvuruları erken yapmak sizler için yararlı olacaktır.

Güz dönemi başvuruları Mayıs, bahar dönemi başvuruları da kasım ayında başlamaktadır.

Kanada Lisesi YÖK Denkliği

Evet, Kanada’da lise eğitimi alan öğrencilerin Kanada Lisesi YÖK denkliği mevcuttur.

Kanada Lisesinde eğitim gören öğrenciler öğrenim gördükleri 1 dönem ve 1 yıl sonunda Türkiye'ye geri dönmek isterlerse denklik işlemine başvurmaları gerekmektedir. Bu denk işlemi için yani lise programları denklik işlemi için Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurmaları gerekiyor. Başvurular YÖK'e değil MEB'e yapılmak zorundadır. Alınan denklik sonrasında eğitimlerine ara vermeden devam edebilirler.

Kanada Lise Başvurusu Gerekli Evrak Listesi

Kanada Lisesi eğitim başvuru yapmak için istenilen bazı gerekli evraklar vardır. Başvuru yapılırken Kanada Lise Başvurusu Gerekli evrak listesi eksiksiz bir şekilde temin edilmesi ve başvurduğunuz okulun istediği tarzda yapılması önemlidir.

Başvuru için gerekli evraklar;

  • Lise öncesindeki eğitime dair ders notlarınız,
  • Ortaokul eğitimine dair ders notları
  • Ortaokul diplomanız
  • Kanada lisesinde okuma istediğini anlatan bir niyet mektubu
  • Ortaokul öğretmenlerinizin yazdığı niyet mektubu
  • Kanada'da kalacağınız eğitim süresini maliyetlerinin karşılanacağını gösteren banka hesap dökümleri
  • 18 yaşından küçük olan öğrencilerin ebeveynleri tarafından eğitim almasını onaylandıkları belge
  • Dil bilgisi yeterliliğini kanıtlayan sınav bilgisi ya da evraklar.

Kanada Lise Eğitimi Fiyatları

Kanada Lise Eğitimi Fiyatları gitmek istediğiniz şehir, okul ve okul türüne göre değişmektedir. İlk olarak devlet okulları ve özel okul olarak fiyat ayrımı yapabiliriz. Ancak şu unutulmamalıdır ki Kanada'da eğitim seviyesi yüksek olduğu ve okulların aynı ders müfredatlarını uyguladığı için okullar arasında eğitim açısından büyük farklar yoktur. Bunun için yabancı öğrencilerin ilk tercihleri Kanada Devlet Okulları oluyor. Özel okullar tabi ki devlet okullarına göre daha fazla imkan sağlamaktadır.

Kanada'da en ucuz özel lise fiyatları devlet okullarındadır. Devlet okullarının fiyatları ortalama 12.000 ve 15.000 Kanada Doları arasındadır.

Kanada Özel Lise fiyatları da devlet okullarına göre biraz daha pahalıdır. Kanada'da eğitim kalitesi devlet tarafından önemli bir şekilde kontrol edilmektedir. Kanada Özel Lise fiyatları ortalama 20.000 Kanada dolarından başlar.

Kanada Lise Değişim Programı

Kanada Lise Değişim Programı öğrencilerin başvurduğu başka bir seçenektir. Türkiye'de lise seviyesinde eğitim alan öğrenciler isterlerse 1 yıl ya da daha fazla Kanada'da lise eğitimi alabilirler.

Lise son sınıfı Kanada'da okuyan öğrenciler Kanada Lise Değişim Programı sayesinde diploma sahibi de olacaklar.

Bu programa Türkiye'de 14-18 yaş aralığına olup lise seviyesinde öğrenim gören ve iyi derecede İngilizce bilen öğrenciler başvurabilir. Başvuru yapmak isteye öğrenciler her yılın nisan ayının son haftasına kadar başvuru yapılabilir. Kanada öğrenci değişim programı tarihleri de Ağustos-Haziran ayları arasındadır.

Kanada Lise Eğitimi Konaklama Seçenekleri

Ailelerin en fazla merak ettikleri bir konu da Kanada Lise Eğitimi Konaklama Seçenekleri ve masraflardır. Kanada'da Lise Eğitimi alacak bir öğrencinin nereden konaklayacağı hem güven hem de maliyet açısından bir sorundur.

Aile Yanı Konaklama: Öğrenciler genelde hem daha güvenli oldukları hem de maddiyat olarak daha uygun olduğu için Kanada'da yaşayan bir ailenin evinde oda kiralamak suretiyle yaşıyorlar. Öğrenciler bu şekilde hem de Kanada gelenek ve göreneklerini öğrenmiş oluyorlar. Kanada Aile yanı konaklama ücreti birçok etkene göre değişse de ortalama 800 ve 1000 Kanada Doları bir ücret aralığındadır.

Lise Yurdunda Konaklama: Kanada'da lise eğitimi alan öğrencilerin konaklama türü olarak seçtikleri bir başka seçenektir. Öğrenciler bu şekilde okul ve öğrenci ortamına daha çabuk bir şekilde uyum sağlarlar. Lise Yurdunda Konaklama ücreti okullara göre değişmektedir.

Özel Evde Yaşamak: Bu tür seçenek maddi durumu gayet iyi olan öğrencilerin seçtiği bir konaklama türüdür. Özel ev kiralama ve diğer masrafları şehirlere ve kişilere göre değişiklik gösterir.

Kanada ve yurt dışında okumak

Kanada ve yurt dışında okumak tüm öğrencilerin hayalini süslüyor. Kanada'da lise eğitimi almak İngilizce ve Fransızcanızın gelişmesine yardımcı olacağı gibi birçok farklı ulustan öğrencilerle kültürel olarak etkileşim halinde olacaksınız. Bu kültürel deneyim öğrencilere ileriki yıllar için olumlu etki sağlayabilmektedir.

Kanada, Rusya'dan sonra yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ikinci ülkesidir. İngilizce ve Fransızca eğitim verilen ülke son yıllarda öğrencilerin eğitim amacıyla seçtiği en popüler ülkelerin başında geliyor. Kanada hem tarihi hem de coğrafi özellikleri sebebiyle gezilmesi gereken ülkelerin başında geliyor. Böyle bir ülkede hem eğitim almak hem de yaşamak her öğrenci için unutulmaz bir deneyim olacaktır.

Duyurular

Kanada Konsolosluğu 29 Ekim Bildirgesi

Kanada Konsolosluğu ve Kanada Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü hizm...
2023-08-09 13:30:26

2021 Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri

2021 Yılı Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri 1 Ocak 2021 Yılbaşı 4 Nisan 2021 Paskalya  20 Mayis 2021 Victoria Günü  1...
2023-08-09 13:29:30

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları Kanada’ya eğitim amaçlı seyahat eden öğrencileri, Kanada sınır kapıl...
2023-08-09 13:28:49

Kanada Göçmenlik ve ülkeye giriş koşullarına ilişkin,

Kanada Bakanlığı Belirlediği Şartlar Dahilinde Yabancılara Negatif Takdir Yetkisi Kullanabilecek ! Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanl...
2023-08-09 13:27:36
Tüm Duyurular