Kanada Turistik Vizesi

Kanada Devleti’ne turistik seyahatte bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport, Diplomatik (Siyah) Pasaport ve Hususi (Yeşil) pasaport hamili tüm T.C. vatandaşları Kanada vizesine tabidir. Kanada Büyükelçiliği vize başvurularını direkt olarak kabul etmemektedir. Kanada turistik vize başvuruları Kanada Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri ile gerçekleştirilmektedir. 

Kanada 2021 yılında parmak izi uygulamasına tabi olan ülkeler arasına katılmıştır. Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin biyometrik veri beyanında bulunabilmesi için Kanada Vize Başvuru Merkezine müracaat etmesi gerekir. Biyometrik veri beyanında bulunmak isteyen kişilerin vize randevusu alması gerekmektedir. Akredite edilmiş vize merkezleri kişiler adına gerekli vize randevusunu alabilmektedir. 

Turistik Kanada vizesi başvuruları 10-12 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak Kanada Büyükelçiliği resmi tatiller, diğer vize başvuruları ile beraber oluşan yoğunluk gibi nedenlerle vize başvurularının değerlendirilme süresini uzatabilmektedir. Kanada turistik vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin tüm bu süreci göz önüne alarak 1 ay öncesinden vize başvurusunda bulunması önerilmektedir. Türkiye sınırları içerisinde yapılacak olan turistik vize başvuruları Kanada Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir. Vize başvurusunda bulunurken büyükelçiliğin öngördüğü evrakların usulüne göre hazırlanması ve eksiksiz bir şekilde ibraz edilmesi gerekmektedir. Büyükelçilik vizenin değerlendirilmesi ve karar verme aşamasında, lüzum gördüğü takdirde ek evrak talebinde bulunabilmektedir.

Kanada Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Kanada turistik vize için gerekli evraklar sayfanın devamında verilmiştir. Ancak büyükelçilik bünyesinde çalışan vize yetkilisi vize başvurusunda bulunan kişinin durumuna göre ek evrak talep edebilir. Bu durumda talep edilen evrakın en kısa sürede vize yetkilisine teslim edilmesi gerekmektedir. Kanada turistik vizesi evrakları konsolosluğun yönergelerine göre doldurulmalıdır. Bu süreçte herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına vize merkezlerinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz:

 • Pasaport:  Kanada Turistik vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin vize başvuru tarihinden en az 6 ay daha geçerlilik süresine sahip ve son on yıl içerisinde çıkarılmış bir pasaportu olması gerekmektedir. Kanada vizesinin işlenebilmesi için pasaportta en az iki adet boş sayfa istenmektedir. Eski ve yıpranmış pasaportlar vize reddine neden olabilmektedir. Vize başvurusunda bulunurken pasaportunuzun geçerlilik süresine dikkat etmelisiniz. Daha önceden Schengen, ABD, İngiltere, İsviçre vizesi alınmışsa fotokopilerini vize başvuru evrakları ile beraber büyükelçiliğe sunmalısınız.
 • Kanada Vize Başvuru Formu: Kanada vize başvuru formunun Türkçe, İngilizce ya da Fransızca dillerinde doldurulması gerekmektedir. Kanada Büyükelçiliği'nin resmi internet sitesinden şahsi hesap açılarak doldurulması gereken vize başvuru formunun eksiksiz ve hatasız doldurulması ve çıktısının alınması gerekmektedir. Forma e-posta adresini yazmak mecburidir. Vize başvuru formunda yer alan elektronik imza ve tarih kısmına özellikle dikkat edilmelidir. 
 • Aile Bilgi Formu: Kanada aile bilgi formu elektronik ortamda doldurulması gereken evraklardan biridir. Formda yer alan tüm bölümlerin eksiksiz bir şekilde doldurulması ve imzalanması oldukça önemlidir. 
 • Biyometrik Fotoğraf: Kanada turistik vize başvurusunda bulunmak için 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Biyometrik fotoğraf beyaz arka fonda ve 35x45 ölçülerinde olmalıdır. Diğer vize başvurularında kullandığınız fotoğrafınızı kullanamazsınız. Biyometrik fotoğrafın son 3 ay içerisinde çekilmiş olması ve güncel olması gerekmektedir.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Vize başvurusunda bulunacak olan kişi güncel tarihli tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini büyükelçiliğe sunmalıdır. 
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Vize işlemlerinde bulunacak kişinin önlü arkalı kimlik kartı fotokopisi gerekmektedir.  
 • Kanada Turistik Vize Talep Dilekçesi: Kanada seyahat amacı, seyahat tarihi ve vize süresinin bitiminde Kanada’dan ayrılacağının garantisini içeren İngilizce ya da Fransızca dilinde yazılmış turistik vize talep dilekçesi gerekmektedir.
 • Uçak Bileti ve Otel Rezervasyon Bilgileri: Seyahat tarihlerini destekleyen gidiş-dönüş uçak bileti ve Kanada seyahati boyunca konaklanacak yerin bilgileri konsolosluğa sunulmalıdır. 
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Turistik vize başvurusunda bulunacak kişi Kanada seyahat tarihlerinin tümünü kapsayan en az 30.000€ teminata sahip seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır. 
 • Banka Hesap Dökümü: Vize başvurusunda bulunacak kişinin son 3 aylık banka hesap dökümü konsolosluğa sunulmalıdır. Ayrıca Kanada seyahat masrafları karşılığı bakiyenin banka hesabında teminatını; başvuru sahibinin şahsi banka hesabında EURO/TL veya USD karşılığı olarak göstermelidir.

Kanada turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişinin mesleksel durumuna göre hazırlaması gereken evraklar; 

 • Kanada turistik vize başvurusunda bulunacak kişi çalışan ise - Vize başvurusunda bulunacak olan kişinin bağlı olduğu kurum yetkilisinin Kanada Büyükelçiliği'ne hitaben İngilizce ya da Fransızca dillerinde bir dilekçe yazması gerekmektedir. Bu dilekçe içerisinde başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri ve görevine geri döneceği tarihleri belirtmelidir. Ardından şahsen imza atılmalı ve kaşe basılmalıdır.  
 • Kanada turistik vize başvurularında bulunacak kişi şirket sahibi ise - Kanada Büyükelçiliği'ne hitaben, şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır. 
 • Kanada turistik vize başvurularında bulunacak kişi öğrenci ise - Seyahatine sponsor olan ebeveyninden, seyahatin detaylarını ve seyahatin tüm masraflarının karşılandığına dair bir dilekçe sunulmalıdır. Öğrenciye sponsor olan ebeveynin iş evrakları ve ekonomik durumu da dilekçeye eklenmelidir. Nüfus Cüzdanı fotokopisi, tam tekmilli vukuatlı nüfus kayıt örneği ve anne-babanın evlilik cüzdanı fotokopisi dilekçeye eklenmelidir. Ayrıca güncel tarihli öğrenci belgesi aslı ve transkript belgesi vize başvuru evrakları ile beraber konsolosluğa sunulmalıdır. 
 • Kanada turistik vize başvurularında bulunacak öğrenci reşit değil ise - 3. şahısla veya okulla Kanada’ya seyahat ediyorsa; Kanada turistik ziyaret vize talep dilekçesi ile birlikte anne ve babadan noter tasdikli izin belgesi (Muvafakatname) aslı gerekmektedir..  
 • Kanada turistik vize başvurularında bulunacak kişi ev hanımı ise - Başvuru sahibine seyahat masrafları için eşi sponsor oluyorsa, seyahat planını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Kanada vizesi talep dilekçesine ek olarak sponsor kişinin mali ve mesleki evrakları ile birlikte sunulmalıdır.
 • Kanada turistik vize başvurularında bulunacak başvuru sahibi emekli ise - Başvuru sahibinin emekli maaşının son 3 aylık maaş hesap dökümü gösterilmelidir. Varsa, emekli kişinin emeklilik kartının önlü-arkalı fotokopisi vize evrakları arasına eklenmelidir.
 • Kanada turistik vize başvurularında bulunacak kişi çiftçi ise - Bağlı olduğu Ziraat Odası tarafından verilmiş Çiftçi Belgesi aslı ve fotokopisi gerekmektedir. 
 • Kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise - Mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir. 

Kanada turistik ziyaret vizesi başvuru işlemlerinde bulunacak kişilerin bağlı bulundukları Kurum/Şirkette çalıştıklarını gösteren belgeler; 

 • SGK İşe Giriş Bildirgesi - Başvuru sahibi çalışmakta olduğu şirkette çalışma süresi 1 yıldan az ise; bundan önceki çalıştığı firmadan bu belgeyi almalıdır.
 • SGK Hizmet Dökümü 
 • Görev Belgesi  veya İşveren İzin Belgesi (İmzalı ve Kaşeli)
 • Görev Kimlik Kartı Fotokopisi 

Kanada turistik ziyaret vizesi işlemi için başvuru sahiplerinin bağlı bulunduğu şirkete ait sunmaları gereken resmi evraklar;

 • İmza Sirküleri fotokopisi - Kanada vize işleminde bulunan kişinin çalıştığı şirkette imza atma yetkisi olan kişinin ibrazı adına sunulmalıdır.
 • Vergi Levhası fotokopisi - Şirketin bulunulan yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı sunulmalıdır.
 • Ticaret Sicil Gazetesi - Vize işleminde bulunan kişinin bağlı bulunduğu şirkette isim ve unvan değişikliğini göstermesi bakımından önemlidir. 
 • Faaliyet Belgesi - Faaliyet belgesinin aslı olmalıdır. Ayrca 3 aydan eski tarihli belgeler kabul edilmemektedir.
 • Şirketin Banka Hesap Cüzdanı fotokopisi - Son 3 aylık hareketleri içermeli, banka yetkilisi tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır. Ekinde bankanın imza sirküleri mutlaka olmalıdır.

ÖNEMLİ UYARI: Kanada turistik vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler bu sayfada yer alan evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlamalıdır. Tüm evraklar büyükelçiliğin yönergelerine göre doldurulmalıdır. Birbiri ile uyumlu olmayan ve tutarsız bilgiler içeren evraklar vize reddine neden olabilmektedir. Büyükelçiliğin yetkiledirdiği vize merkezleri ile iletişime geçilmesi vize başvurusunun gecikme ve reddedilme riskini ortadan kaldırmaktadır. 

Kanada Turistik Vize Ücreti

Kanada turistik vize ücreti Kanada Büyükelçiliği’nin talep ettiği vize işlem bedelidir. Kanada turist vize ücreti 185 Kanada Doları, Öğrenciler için vize ücreti 235 Kanada Dolarıdır. Kanada vize işlemleri için başvuruda bulunacağınız vize merkezinin hizmet bedeli ise değişmektedir. Turistik Kanada vizesi ücreti ödeme dekontu olmadan vize başvurunuz işleme geçirilmemektedir. 

Kanada vize başvurusu sonucunda vize reddi alındığında yatırdığınız vize ücreti geri iade edilmemektedir. Böyle olumsuz bir durumla karşılaşmamak adına vize başvurusunu alanında uzman bir vize şirketi ile yapmanız gerekmektedir. 

Kanada Turistik Vize Değerlendirilme Süresi

Kanada turistik vize Kanada Büyükelçiliği tarafından 10-12 iş günü içerisinde değerlendirilmektedir. Daha önceden Kanada vizesi ya da Amerika vizesi almış kişilerin vize başvurusu daha hızlı açıklanmaktadır. Ancak biyometrik veri kaydının yapılması gibi durumlarda daha fazla süre gerebilir. Ayrıca konsolosluğun ya da büyükelçiliğin yoğun olması ya da resmi tatilde olması vize başvurusunun değerlendirilme süresini geciktirebilir. Kanada vizesi değerlendirilmesi süresi bu gibi durumlarda 35-40 günü bulabilir. Kanada turist vizesi başvurusu tüm bu koşullar göz önüne alınarak erkenden yapılmalıdır. 
Vize başvurusunda bulunduğunuzda size bir takip numarası verilecektir. Bu takip numarası ile vize başvurunuzun değerlendirilme aşamasını öğrenebilirsiniz. Ayrıca danışman firmanız ile irtibata geçerek de vize başvurunuzun durumu hakkında bilgi talep edebilirsiniz. 

Kanada Turistik Vize Reddi

Kanada turistik vize reddi nedeni kişinin durumuna göre farklılık göstermektedir. En yaygın Kanada turist vizesi ret nedenleri arasında vize evraklarında eksiklik ya da hata olması yer alır. Bunun yanı sıra vize yetkilisi kişinin maddi durumunu yetersiz olarak değerlendirebilir. Öğrenci vize başvurularında niyet mektubu oldukça önemlidir. Kanada öğrenci vize başvurularında iyi bir niyet mektubu yazılması gerekmektedir.

Kanada turistik vize reddi alındığında büyükelçilik bunun nedenini açıklamama kararı alabilir. Ancak siz yine de ankraimmigration@international.gc.ca adresine itiraz dilekçesi sunabilirsiniz. İtiraz dilekçesinin kabul olmadığı durumda vize reddine neden olan durumu ortadan kaldırarak tekrardan vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Kanada vize reddi almak planlanan Kanada seyahatinden geri kalmanıza neden olur. Böyle olumsuz bir durumla karşılaşmamak adına vize başvurunuzu profesyonel bir vize şirketi aracılığıyla yapmalısınız. 

Kanada Konsolosluğu ve Kanada Turistik Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Kanada turistik vize başvurularında Kanada Büyükelçiliği'nden randevu almak zorunlu mudur?
Kanada turistik vize başvurusunda bulunurken biyometrik veri beyanında bulunulması gerekmektedir. 31 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olan parmak izi uygulaması için Vize Merkezleri aracılığıyla randevu alınması gerekmektedir. Kanada vize evraklarını ise vize merkezleri büyükelçiliğe teslim etmektedir.

2- Kanada vize başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?
Kanada vizesi almak için şahsen başvuru yapmaları zorunlu değildir. Vekalet verdiğiniz danışman firmalar sizin başvurularınızı ve işlemlerinizi takip edebilirler.

3- Kanada turistik vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?
Kanada turistik vize işlemlerinde 31 Temmuz 2021 itibari ile parmak izi verilmesi zorunludur. 

4- Kanada turistik vize başvurumu seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım?
Kanada turistik vize başvurunuzu en az 1,5-2 ay öncesinden yapmanız vizenin seyahat tarihinize rahatlıkla yetişmesini sağlayacaktır. Kanada başvurunuzun yapılabilmesi için seyahat tarihinizin yakın olması şartı yoktur.

5- Kanada turistik vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?
Kanada Turistik vize için çıkış yapmayı planladığınız tarihinden sonra en az 6 ay geçerliliği olan pasaporta sahip olmanız gerekmektedir. Kanada Pasaport süresince vize verdiği için ne kadar uzun süreli pasaportunuz var ise sizin vizeniz de o kadar uzun olacaktır.

6- Kanada turistik vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğü zaman Konsolosluk ret verebilir mi?
Kanada turistik vize başvurularında Otel ve Uçak rezervasyonu yapılması gereklidir. Otel randevunuzun satın alınmış olması şart değildir. Rezervasyonun aktif olması gerekmektedir.

7- Kanada vizesi işlemlerinde isim ve soyadı değişikliğinde eski isim ve soyadımın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim?
Kanada vizesini alabilmek için evlilik cüzdanınızı ya da boşanma ilamını koyarak isim değişikliği sebebini belgelediğiniz takdirde eski soyadınızın bulunan pasaportunuzu kullanabilirsiniz. Ülkeye giriş çıkışlarda sorun yaşamamak adına gerekli değişikliği yaparak başvurmanız daha doğru olacaktır. Çünkü Kanada vizeyi pasaport süresince vermektedir. Pasaport değişikliği yapıldığında vize diğer pasaportunuzda kalacaktır. Bu durumda geçerli olan pasaportunuzda vizeniz olmadığı için ülkeye giriş izni vermeyecektir.

8- Kanada Konsolosluğu hangi durumlarda vize mülakatına çağırır?
Kanada Konsolosluğu mülakat yapmamaktadır. Dosyanızda ki ve formda yazılı olan bilgiye istinaden vize onayı gerçekleşmektedir. Eğer konsolosluk özellikle bir şey sorma gereği hissederse sizi telefonla arayıp bilgi almaktadır.

9- AB vatandaşı ile evli olanlar nasıl Kanada vizesi alır?
Avrupa Birliği vatandaşı olanlar Elektronik vize başvurusu yaparak vize alabilirler.

10- Kanada Büyükelçiliği vize departmanından vize alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Kanada vizelerinin üzerinde yazan isimlerinin ve pasaport numaralarının doğru yazılıp yazılmadığını kontrol etmelidir. 

11- Kanada sınırından ülkeye giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Vizeyi almış olmak sınırdan içeri girebileceğiniz anlamına gelmez gümrük memurları vizeniz olsa bile ülkeye girişinizi uygun bulmayabilirler. Kanada gümrüğünden geçerken ne amaçla ülkeye giriş yapacağınızı öğrenmek isteyeceklerdir bu durumda otel rezervasyonu ve dönüş biletinizi sorabilirler. Ülkeden çıkış tarihlerine dikkat etmelidirler. 6 aylık süre dolmadan mutlaka ülke sınırlarını terk etmeleri gerekmektedir.

12- Vize reddi alırsam ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?
Kanada Konsolosluğu işlemlerinizin gerçekleşmesi için ödediğiniz ücreti red aldığınızda geri ödeme yapmamaktadır.

13- 18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakat name çıkarması gerekiyor mu?
Anne ya da Babadan herhangi biriyle yolculuk ediyorsa gelmeyen ebeveyn noterden muvafakatname vermek zorundadır. Pasaport süresince vize verildiği için daha sonra yapacağınız seyahatte anne ya da baba olmadan seyahat edebilmesi için anne ve baba birlikte gidiyor ise bile muvafakat name sunmanızda fayda vardır.

14- İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?
Çalışmayan kişilerin başvuru yapması ancak 1. Derece akrabası (anne, baba ya da kardeşi) sponsor olması durumunda mümkündür. Eğer seyahat yapacak kişinin ebeveynlerinin dışında birisi sponsor olacaksa haklı bir sebebi olmalıdır. Bu durumu detaylı açıklayan İngilizce iyi niyet mektubu sunmalıdır.

15- Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul olur mu?
Kanada büyükelçiliğine başvurunuzun olumlu olması için evraklarınız eksiksiz olmalı ve gelirinizi beyan eden evraklarınızı eksiksiz sunmalısınız. Yeni işe girişlere Kanada konsolosluğu sıcak bakmaz eğer kesintisiz uzun süreli bir iş yaşamınız var ise bunu belirten iyi niyet mektubu sunmalı belgelerle desteklemelidir.

16- Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi?
Kanada Vize Başvuru Merkezi  Ofisinden Pasaportunuzu şahsen almıyorsanız ; Size başvuru sırasında verilen başvuru kontrol listesi, Nüfus Cüzdanınızın aslı veya fotokopisi  ve vekalet yazısı ile 3.şahıslar sizin adınıza pasaportunuzu alabilir.

17- Geçerli Kanada vizemin olduğu pasaportumu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi?
Kanada vizesi olan Pasaportunuz kayboldu ise yeni pasaport ve yeni vize almanız gerekir kaybolan pasaporttaki vize geçersiz olur.

18- Kanada vizesi ile başka hangi ülkelere seyahat edebilirim?
Geçerli Kanada vizesi ile Meksika ya giriş yapabilirsiniz.

19- Kanada vizesi işlemlerinde yaş sınırlaması var mıdır?
Kanada vize işlemlerinde yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Eğer yolculuk yapacak kişi çok yaşlı ise yolculuk yapabilir diye doktor raporu talep edebilir.

20- Kanada vizesi kapıda alınabilir mi?
Kanada vizesi kapıda alınamaz.

Duyurular

Kanada Konsolosluğu 29 Ekim Bildirgesi

Kanada Konsolosluğu ve Kanada Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü hizm...
2023-08-09 13:30:26

2021 Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri

2021 Yılı Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri 1 Ocak 2021 Yılbaşı 4 Nisan 2021 Paskalya  20 Mayis 2021 Victoria Günü  1...
2023-08-09 13:29:30

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları Kanada’ya eğitim amaçlı seyahat eden öğrencileri, Kanada sınır kapıl...
2023-08-09 13:28:49

Kanada Göçmenlik ve ülkeye giriş koşullarına ilişkin,

Kanada Bakanlığı Belirlediği Şartlar Dahilinde Yabancılara Negatif Takdir Yetkisi Kullanabilecek ! Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanl...
2023-08-09 13:27:36
Tüm Duyurular