Kanada Üniversiteleri

Kanada üniversite eğitimi birçok öğrencinin merak ettiği bir konudur. Kanada ülkesi eğitim olarak dünyanın en iyi eğitim kurumlarına sahip olan ülkelerin başında geliyor. Kanada yaşama seviyesinin üst düzey olduğu bir ülkedir. Kanada Üniversiteleri dünya genelinde çok tercih edilen üniversiteler arasında yer alır. Eğitim sistemi ve üniversiteleriyle öğrencilerin ilk tercih ettiği ülkelerden olan Kanada kültürel bakımdan da dünyanın en ilgi çekici ülkeleri arasında yer alıyor.

Kanada gerek eğitim gerek yaşam seviyesi gerekse de üniversite eğitimi sonrasındaki faydaları sebebiyle yıl içinde binlerce eğitim başvurusu alıyor. Kanada Üniversiteleri diploması olan mezun öğrenciler 2 yıl Kanada'da kalma imkanına sahip olmakla beraber iş bulmak için de şanslı oluyorlar.

Ülke genelinde yaklaşık olarak 100 tane üniversite bulunmaktadır. Kanada genelinde tek bir eğitim sistemini denetleyen kurum yoktur. Kanada'da şehir, eyalet ve federal olarak üç farklı eğitim sistemi denetim kurumları vardır. Her eyaletin farklı standartları ve farklı müfredatı bulunur. Bununla beraber eğitim standartlarını koruyan ve denetim yapan eğitim bakanlığı vardır. Kanada Üniversitelerinden alınacak diplomaların ülkemizde YÖK Denliği'nde bir sorun yaşanmamaktadır. Kanada Üniversiteleri'nin eğitim dili İngilizcedir. Kanada'da üniversite eğitimi almak için seviyenizin yeterli olması gerekir.

Kanada üniversiteleri MBA, Mühendislik, ulaşım, işletme, bilgisayar teknolojileri, madencilik, iletişim ve Tıp gibi eğitim dallarında çok kaliteli bir eğitim vermektedir.

Başvuru Süreci

Kanada üniversiteleri başvuru süreci birbirine benzer. Üniversiteler Eylül ve Mayıs ayları arasında eğitim veriyorlar. Akademik yıl çoğunlukla 2 dönem olsa da 3 dönem olarak eğitim veren üniversiteler de mevcuttur.

Kanada üniversiteleri başvuru koşulları farklılık gösterebilmektedir. Bazı üniversiteler direkt başvuru kabul ederken bazı üniversiteler Ontario Başvuru Takip Merkezine (Ontario Universities Application Centre –OUAC) başvuru yapılmasını istemektedir. Bazı eyaletlerdeki üniversiteler de evrak listesinin hazırlanıp kuruma gönderilmesini ister.

Kanada'da üniversiteye girmek için herhangi bir sınav yoktur. Her üniversitenin öğrenci kabul şartları değişiktir ve o özelliklere göre değerlendirip kabul eder.

Kanada üniversiteleri başvuru tarihleri biraz farklılık gösterse de genelde aynıdır. Güz dönemi için başvuru yapacak öğrencilerin evraklarını ocak ayın içinde göndermeleri gerekmektedir. Bahar dönemi için başvuru dönemi de bir önceki yılın eylül ayında son bulur.

Genel başvuru şartı ve evrakları

Kanada'da bir üniversiteye genel başvuru şartı ve evrakları çok farklılık göstermez. Üniversiteye başvuru için bir transkript notu istenmemektedir. Fakat yine de başvuru sahibinin lise mezuniyet notunun 70 üzerinde bir not olması beklenir.

Kanada üniversitelerine başvuru evrakları kurumdan kuruma farklılık gösterse de genel olarak aynıdır.

Bu evraklar şu şekildedir;

 • Not Döküm Belgesi: Başvuru sahibi son eğitim kurumundan İngilizce olarak not dökümünü alması gerekir. Bu belge İngilizce değilse bunun onaylı bir kuruluştan çevrilmesi istenir. Not dökümünde ayrıca başvuru yapan öğrencinin ders başarılarının yanında davranış bilgisi de eklenir.
 • Yabancı Dil Seviyesi Yeterlilik Belgesi: Kanada üniversitelerinde eğitim dili çok büyük oranda İngilizcedir. Başvuru yapan öğrenciler herhangi bir sınava girmemekle beraber İngilizce dil bilgisi seviyesini belirtmesi gerekiyor. Bunun için uluslararası ve Kanada'da geçerli olan TOEFL, IELTS, CAEL ve CanTest gibi sınavlardan geçer notlar almak zorundadır. Bu sınavların geçer puanları farklılık gösterebilir.
 • Referans Mektubu: Başvuru sahibinin eğitim ile alakalı kişileri, iş ve sosyal çevresinden kişiler bu mektubu yazabilir. Referans mektubunu yazacak kişiler öğrencinin başarılarından, yeteneğinden ve üniversitenin vereceği katkılardan bahsetmesi olumlu olacaktır.
 • Niyet Mektubu: Açıkçası kişisel bir referans mektubudur. Öğrenci bu mektup da Kanada'da neden eğitim almak istediğini, seçtiği üniversiteye seçme sebebini anlattığı ve sonrasında gelecek planlarından bahsetmesi gerekiyor. Bazı okulların niyet mektubu formatları değişiktir. Bu okullar mektupta bazı sorular sorar ve cevaplamasını istemektedir.

En İyi Kanada Üniversiteleri

Kanada üniversiteleri dünya geneline bakıldığında prestijli üniversiteler arasında yer alır. Kanada'daki üniversiteler eğitim sistemi içinde sürekli denetimden geçirilmektedir. Bu denetim sayesinde eğitim kaliteleri yüksektir. Kanada eyaletlerindeki müfredatlar farklı olsa da sınav standartları ve gelişmişlik aynı seviyededir.  Kanada üniversite eğitimi genellikle 4 yıllık bir süreç oluyor. Bazı bölümlerde ise 5 veya 6 yıl süreli bir eğitim olabilmektedir.

Kanada üniversiteleri arasında Toronto Üniversitesi, McGill, British Columbia Üniversitesi en iyiler arasındadır. Tabi ki bölümlere göre de iyi üniversiteler değişmektedir.

Kanada'daki en iyi üniversitelere ek olarak aşağıdaki üniversiteler de söylenebilir;

 • York University
 • University of Ottawa
 • Carleton University
 • University of Alberta
 • Brock University
 • Simon Fraser University
 • University of Victoria
 • McMaster University
 • University of Manitoba
 • University of Guelph

Kanada Üniversite Bölümleri

Kanada üniversite bölümleri içinde en popüler bölümler şunlardır;

 • Mühendislik Bölümleri
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Uzay ve Uçak Mühendisliği
 • Mekatronik
 • Mimarlık
 • Biyoloji, Biyomedikal ve Biyoteknoloji
 • Bilişim Sistemleri ve Yazılım Uzmanlığı
 • Sosyal Bilimler,  Psikoloji ve Sosyoloji Dalları
 • İşletme
 • Ekonomi ve Ekonometri
 • Görsel Sanatlar
 • Sanat
 • Tasarım

Kanada Üniversite Fiyatları

Kanada üniversite fiyatları yıllık 25 bin ve 50 bin Kanada Doları arasında değişiyor. Üniversitelerin ücretleri her dönem başı ödenmek zorundadır. Kanada Üniversiteleri burs verebilmektedir. Üniversiteler başarılı ve maddi durumu iyi olmayan öğrencilere çeşitli oranlarda burs verebiliyor.

Kanada’da Yaşam Masrafları

Kanada üniversite eğitimi yanında Kanada’da yaşam masrafları birçok sebepten dolayı değişmektedir. Kanada üniversite eğitimi gören öğrencilerin masrafları yaşadıkları eyalet ve yaşam standartlarına göre değişebilmektedir. Öğrenciler konaklama için aylık ortalama 500 ve 1000 Kanada Doları ile sosyal harcamalar için de yine 500 ve 1000 Kanada Doları arasında bir masraf yapabilmektedir.

Kanada Üniversiteleri Konaklama Seçenekleri

Kanada üniversiteleri konaklama seçenekleri öğrencinin isteğine ve maddi durumuna göre değişmektedir. Üniversiteler öğrencilere konaklama için farklı seçenek sunar. Bu seçeneklerde sunulan imkanlar maliyetlere göre değişse de güvenlik ve konfor olarak bir sıkıntı yaşanmaz. Konaklamanın maliyetleri istenilen tür, eyalet ve konuma göre değişir. Mesela daha gelişmiş konumdaki merkezi yerlerin fiyatları yüksek olmaktadır.

Kanada üniversite eğitimi konaklama seçenekleri:

 • Aile yanı konaklama: Öğrencilerin en çok tercih ettikleri konaklama türüdür. Öğrenciler bu tür konaklama ile beraber üniversitenizin anlaşmalı olduğu bir ailenin yanında kalacaktır. Bu tür konaklamalarda sabah ve akşam yemeği de dahil olmak üzere aylık 700-900 Kanada doları arasında bir maliyet çıkabilmektedir.
 • Ev kiralama: Öğrenciler tarafından tercih edilen bir diğer konaklama türü de ev kiralamaktır. Kiralanacak evin konumu ve evin özellikleri kiranın maliyetini arttıracaktır. Yine de ev kiraları aylık ortalama olarak 1000 ve 2000 Kanada Doları arasında değişir.
 • Yurtta Konaklama: Maliyet açısından en uygun olan konaklama türüdür. Öğrenciler yurtlarda kalarak yeni arkadaşlar edinebilir ve farklı kültürleri öğrenebilirler. Yurt fiyatlarına her şey dahildir. Yine yurtların özellikleri, konumu ve oda seçenekleri fiyatların değişmesine sebep olur. Yurt fiyatları 750 ve 2000 Kanada Doları arasında değişebilir.

Kanada Üniversite Eğitimi Faydaları

Kanada üniversitelerinin faydaları birçok ülkeye göre daha fazladır. Kanada'da öğrenciler çalışma izni alabilmektedir. Kanada'da eğitim gören öğrenciler öğrenim gördükleri yıl içinde haftada 20 saat, yaz tatilleri boyunca da tam gün çalışma izni alabilirler.

Kanada üniversite eğitimi sonrasında öğrenciler ilk olarak oturum hakkı kazanıyorlar. Ülkeye gelen öğrencilerin sonrasında ülkeye vereceği katkı ve yaratacağı istihdam sebebiyle yapılan göçmenlik başvurularını kabul ediyor.

Kanada üniversitelerinde öğrenim gören öğrencilere göçmenlik ve vatandaşlık verme imkanı da vardır. Kanada Üniversitelerinde eğitim gören ve diploma sahibi olan kişiler eğitiminden sonra Kanada'da kalabilirler. Eğitim notu yüksek ve İngilizceyi anadili konuşan kişiler göçmenlik ve sonrasında vatandaşlık imkanlarından yararlanabilir.

Duyurular

Kanada Konsolosluğu 29 Ekim Bildirgesi

Kanada Konsolosluğu ve Kanada Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü hizm...
2023-08-09 13:30:26

2021 Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri

2021 Yılı Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri 1 Ocak 2021 Yılbaşı 4 Nisan 2021 Paskalya  20 Mayis 2021 Victoria Günü  1...
2023-08-09 13:29:30

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları Kanada’ya eğitim amaçlı seyahat eden öğrencileri, Kanada sınır kapıl...
2023-08-09 13:28:49

Kanada Göçmenlik ve ülkeye giriş koşullarına ilişkin,

Kanada Bakanlığı Belirlediği Şartlar Dahilinde Yabancılara Negatif Takdir Yetkisi Kullanabilecek ! Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanl...
2023-08-09 13:27:36
Tüm Duyurular