Kanada Ticari Vize

Kanada ticari vize başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli evrakları hazırlamalı ve ilgili büyükelçiliğe sunmalıdır. Kanada ticari vizesi Kanada’da iş gezisi, müşteri ziyareti, fuar gezisi, iş toplantısı gibi amaçlarla bulunmak isteyen kişiler için uygundur. Ticari vize ile 6 aya kadar Kanada’da kalabilir ve iş fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Kanada ticari vize için aranan şartlara uygun olmayan kişilerin başvurusu ret almaktadır. Ticari vize başvurusu için öncelikle konaklamak istediğiniz sürenin altı ayı geçmemesi gerekmektedir. Aranan şartlardan bir diğeri ise iş yerinizin Kanada dışında bir yer olması ve maddi gelirinizin yeterli olmasıdır. 

Kanada ticaret vizesi Kanada’da kişinin var olan işi hakkında eğitim almasını ya da eğitim vermesini de sağlamaktadır. Ayrıca gerekli ekipman ya da mal alımı ticari vize ile Kanada’da gerçekleştirilebilir. Ancak Kanada’da bulunma amacınız ticari vize şartları ile uyumlu değilse Kanada Ankara Büyükelçiliği vize reddi vermektedir. Kanada’da konaklamak istenilen süre altı ayı geçiyorsa ve çalışmak isteniyorsa çalışma izni alınması gerekmektedir. Çalışma izni olmadan Kanada sınırları içerisinde çalışamaz ya da ticaret yapamazsınız. 

Kanada Ticari Vize Ücreti

Kanada ticari vize ücreti yıllara göre değişiklik göstermektedir. Kanada Büyükelçiliği tarafından talep edilen harç bedelinin ve biyometrik veri kaydı işlem ücretinin vize başvurusu yapılabilmesi için yatırılması gerekmektedir. Buna ek olarak danışmanlık hizmeti aldığınız vize merkezinin de hizmet bedeli ilgili kurumun banka hesabına yatırılmalıdır. Ödeme dekontunuz ise vize başvuru evrakları ile beraber Kanada Konsolosluğu’na sunulmalıdır.

Kanada ticari vize başvurusunu yapmak için başvurduğunuz Vize Merkezinin ise danışmanlık bedeli değişebilmektedir. Akredite edilmiş Vize Merkezleri ile iletişime geçebilir ve Kanada vizesi için danışmanlık hizmet bedeli ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kanada ticari vize başvuru ücreti vize reddi verilen durumlarda geri iade edilmemektedir. Kanada Büyükelçiliği kişinin kişisel durumuna bağlı olarak vize reddi verebilir. Bu durumda tekrardan başvuru yapılabilmektedir. Kanada Büyükelçiliği harç bedelinin tekrardan yatırılması gerekmektedir. İkinci defa yapılan vize başvurularında tekrardan biyometrik veri kaydına gerek yoktur. Sistemde kayıtlı olan bilgileriniz kullanılmaktadır. 

Kanada Ticari Vize Evrakları

Kanada ticari viz evrakları aşağıda yer almaktadır. Ancak bu evraklar sadece genel olarak doldurulması gereken evraklardır. Kişisinin mesleksel durumuna göre doldurması gereken ek evraklar olabilmektedir. Ayrıca bazı durumlarda vize yetkilisi vize başvurusunda bulunan kişiden ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Bu durumda talep edilen evrakın vakit kaybetmeden konsolosluğa ibraz edilmesi gerekir.  Kişisel durumunuza göre doldurmanız gereken ticari vize evrakları için yetkili bir vize merkezi ile irtibata geçiniz. 

 • Pasaport: Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişinin son on yıl içerisinde çıkarılmış ve geçerlilik tarihi seyahat bitiş tarihinin en az 6 ay ilerisinde olması gereken bir pasaportu olması gerekmektedir. Kişinin pasaportunda en az 2 adet boş vize sayfası bulunmalıdır. Kanada ticari vize başvurusunda bulunacak kişinin daha önceden Schengen, A.B.D, İngiltere ya da İsviçre vizesi var ise fotokopisini vize başvuru evrakları ile beraber konsolosluğa sunması gerekmetkedir. 
 • Biyometrik Fotoğraf: Vize başvurusunda bulunacak kişinin beyaz arka fonda 35x45 ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğrafı olması gerekmektedir. Beyaz arka fonda çekilmesi gereken fotoğrafın son 3 ay içerisinde çekilmesi ve diğer vize başvurularında kullanılmamış olması gerekmektedir. Biyometrik fotoğraf tüm yüz hatlarını açık bir şekilde belli edecek şekilde çekilmeli ve vize başvuru evrakları arasına konulmalıdır. 
 • Kanada Aile Bilgi Formu: Kanada aile bilgi formu elektronik ortamda doldurulması gereken ve şahsen imza atılması gereken bir evraktır. 
 • Kanada Vize Başvuru Formu: Kanada ticari vize başvuru formunun Türkçe, İngilizce ya da Fransızca dillerinde doldurulması gerekmektedir. Kanada Konsolosluğu’nun resmi internet sitesinden şahsi hesap açılarak doldurulması gereken vize başvuru formunun eksiksiz ve hatasız doldurulması ve çıktısının alınması gerekmektedir. Forma e-posta adresini yazmak mecburidir. Vize başvuru formunda yer alan elektronik imza ve tarih kısmına özellikle dikkat edilmelidir. 
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Vize başvurusunda bulunacak kişi güncel tarihli olması gereken aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini vize başvuru evrakları arasında bulundurmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Ticari vize başvurusunda bulunacak kişi önlü arkalı kimlik kartı fotokopisini konsolosluğa sunmalıdır. 
 • Kanada Ticari / İş Ziyareti Vizesi Talep Dilekçesi: Vize başvurusunda bulunacak olan kişi Kanada Konsolosluğu’na hitaben İngilizce yazılmış ve seyahatin amacı, tarihi, sponsoru ve vize süresinin bitiminde Kanada’dan ayrılma garantisini belirten antetli kağıda yazılmış bir dilekçe sunmalıdır. Kanada vize başvurusunda bulunacak olan kişi çalışan ise; kurum ya da şirket yetkilisi tarafından yazılmış bir dilekçe gerekmektedir. Bu dilekçe içerisinde başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği garantisi verilmeli ve imzalı/kaşeli olarak konsolosluğa sunulmalıdır. Kanada vize başvurusunda bulunacak olan kişi şirket sahibi ise; şirketin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe hazırlamalıdır. 
 • Kanada Ticari Vize Davetiyesi: Kanada Büyükelçiliği'ne hitaben davet edilen kişinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, kişi ile yakınlık derecesi, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru ve Kanada’yı ne zaman terk edeceği gibi bilgiler konsolosluğa sunulmalıdır. Ayrıca davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgisi, vatandaşlık statüsü, şirket pozisyonu, oturum kartı gibi bilgiler de vize başvuru evrakları arasına eklenmelidir. Kanada seyahat amacı fuar gezisi ise giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyon bilgilerini içeren belgeler de eklenmelidir. 
 • Uçak Bileti ve Otel Rezervasyon Bilgileri: Kanada ticari vize için kişinin seyahat tarihlerine uygun olarak gidiş-dönüş uçak bileti ve Kanada seyahati boyunca konaklanacak yerin bilgileri konsolosluğa sunulmalıdır. 
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Ticari vize başvurusunda bulunacak kişi Kanada seyahat tarihlerinin tümünü kapsayan en az 30.000€ teminata sahip seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır.
 • Banka Hesap Dökümü: Ticari vize başvurusunda bulunmak isteyen kişinin son 3 aylık banka hesap dökümü konsolosluğa sunulmalıdır. Ayrıca çalıştığı şirketten kaşeli ve ıslak imzalı olarak alınması gereken son 3 aylık hesap ekstresi olmalı ve ekinde banka yetkilisinin imza sirküleri bulunmalıdır. Vize başvurusunda bulunacak olan kişinin tapu, araç ruhsatı, kredi kartı ekstreleri ile kira gelir dökümanları da vize başvuru evrakları arasında bulunmalıdır. 

Kanada ticari vize başvurusunda bulunacak kişilerin bağlı bulundukları Kurum/Şirkette çalıştıklarını gösteren belgeler

 • SGK İşe Giriş Bildirgesi - Başvuru sahibi çalışmakta olduğu şirkette çalışma süresi 1 yıldan az ise; bundan önceki çalıştığı firmadan bu belgeyi almalıdır.
 • SGK Hizmet Dökümü 
 • Görev Belgesi  veya İşveren İzin Belgesi (İmzalı ve Kaşeli)
 • Görev Kimlik Kartı Fotokopisi 

Kanada Ticari Vize Randevusu 

Kanada ticari vize başvurusu için biyometrik veri kaydının yapılması gerekmektedir. 2021 yılında parmak izi uygulamasına tabi olan ülkeler arasına katılan Kanada ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin biyometrik veri beyanında bulunabilmesi için konsolosluğa müracaat etmesi gerekir. Biyometrik veri beyanında bulunmak isteyen kişilerin vize randevusu alması gerekmektedir. Akredite edilmiş vize merkezleri kişiler adına gerekli vize randevusunu alabilmektedir. Kanada ticari vize randevusu ile ilgili bilgi almak ve vize başvurunuzu tamamlamak için yetkili vize merkezlerinden danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 

Kanada Ticari Vize Başvurusu Değerlendirilme Süresi

Kanada ticari vize başvurusu değerlendirilme süresi konsolosluğa bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak 10-12 iş günü içerisinde sonuçlanmakta olan Kanada ticari vize başvurusu bazı durumlarda 35-40 iş günü içerisinde değerlendirilebilir. Bu durumda büyükelçilik yoğun ya da resmi tatilde olabilir. Vize başvurusunda bulunmadan önce büyükelçiliğin resmi tatillerini kontrol etmeniz planladığınız Kanada seyahatinden geri kalmamanız adına oldukça önemlidir. 

Kanada Konsolosluğu Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Kanada vize türüne başvurmalıyım?

Başvurmanız gereken Kanada vize türü seyahat amacınıza göre değişmektedir. Kanada’da bulunma amacınız aile ya da arkadaş ziyareti ise Kanada Aile/Arkadaş Ziyaret Vizesine başvurmalısınız. Ancak Kanada’da iş toplantısı, müşteri ziyareti, fuar gezisi ya da iş eğitimi gibi nedenlerle bulunmak istiyorsanız Kanada Ticari Vize başvurusunda bulunmalısınız.

Kanada ticari vize başvurusu nasıl yapılır?

Kanada ticari vize başvurusu için konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezlerine müracaat edebilirsiniz. Vize Merkezinde bulunan Kanada departman yetkilisi seyahat amacınıza göre vize başvurusunda bulunmaktadır. 

Kanada ticari vize başvuru evrak listesini nereden bulabilirim?

Kanada ticari vize başvurusu için gerekli olan evrak listesi kişinin mesleksel durumuna göre değişebilmektedir. Genel olarak doldurmanız gereken evrakları sayfamızda bulabilir, kişisel durumunuza göre doldurmanız gereken tüm evraklar için vize merkezine müracaat edebilirsiniz. Ticari vize başvurularında davetiye ve davetiyeyi gönderen kişinin bilgileri önem arz etmektedir. Ayrıca fuar ziyaretlerinde fuar davetiyesi , fuar bileti, fuar giriş kartı ya da fuar bilgilerini içeren dokümanları da vize başvuru evraklarınız arasında bulundurmalısınız. 

Kanada ticari vize başvurusunda kullanmam gereken banka hesap dökümü nasıl olmalıdır?

Kanada ticari vize başvurusunda kullanmam gereken banka hesap dökümü şirkete ait olmalı ve son 3 aylık tüm hareketleri kapsamalıdır. 

Kanada Büyükelçiliği'ne hitaben yazmam gereken dilekçede neler yazmalıyım?

Kanada ticari vize başvurusunda tüm masrafların şirket tarafından karşılanacağı ve seyahat bitiş tarihinden itibaren ülkeden ayrılacağınızın garantisini vermelisiniz. 

Kanada ticari vize başvurum ne zaman değerlendirilir?

Kanada ticari vize başvuruları büyükelçilik tarafından 10-12 iş günü içerisinde değerlendirilmektedir. Ancak büyükelçiliğin yoğun ya da resmi tatilde olduğu dönemlerde bu süreç 35-40 iş gününü bulabilir. 

Kanada ticari vize başvurum ret alırsa vize ücretim geri iade edilir mi?

Kanada ticari vize başvurunuz vize reddi olarak açıklandığında başvuru ücretiniz geri iade edilmemektedir. 

Kanada vize başvuru formu nasıl doldurulur?

Kanada vize başvuru formu ve aile bilgi formu elektronik ortamda doldurulması gereken evraklardır. İki evrak da eksiksiz olarak doldurulmalı ve hatalı bilgiye yer verilmemelidir. Tutarsız bilgiler vize reddine neden olabilmektedir. Vize başvuru formunda ve aile bilgi formunda hata yapmamak adına bir vize uzmanından danışmanlık hizmeti almanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca büyükelçilikte görev yapan vize yetkilisinin sizden ek evrak istediği durumlarda talep edilen evrakı zaman kaybetmeden ibraz etmelisiniz. 

Kanada ticari vize ne kadar süreliğine verilmektedir?

Kanada ticari vizesi Kanada’da 6 aya kadar kalabilmenize olanak sağlamaktadır. Daha uzun seyahatlerde Kanada çalışma izni almanız gerekebilmektedir. Uzun süreli Kanada vizesi için akredite edilmiş vize merkezleri ile iletişime geçebilir ve danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 

Bu web sitesinde aşağıdaki imzaya baktığımızda Knightsp.com’a ait görünüyor. Kanada Konsolosluğu’nun resmi web sitesi ile ilgisi var mıdır?

Knight SP, Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları edinmekte ve bu alanlarda yayınladığı bilgiler ile turizm, seyahat, danışma vb. şirketlere reklam alanı sağlayarak stratejik partnerlik yapmaktadır. kanadakonsoloslugu.net web sitesinin, Kanada Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği ile hiçbir alakası olmadığı gibi içindeki bilgilerin de resmi bir dayanağı yoktur. İçeriklerde vize uzmanlarının tecrübelerinden yola çıkılarak site ziyaretçilerinin yararına olacak şekilde doğru yönlendirme yapmak amacı güdülmektedir. Doğru olmayan bilgileri bildirmek veya bilgi güncellemesi yapmak için lütfen info@knightsp.com adresine yazınız. Sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlıdır ve bazı durumlarda ilgili konsoloslukla bizzat iletişime geçilerek teyit edilmeleri gerekmektedir.

Duyurular

Kanada Konsolosluğu 29 Ekim Bildirgesi

Kanada Konsolosluğu ve Kanada Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü hizm...
2023-08-09 13:30:26

2021 Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri

2021 Yılı Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri 1 Ocak 2021 Yılbaşı 4 Nisan 2021 Paskalya  20 Mayis 2021 Victoria Günü  1...
2023-08-09 13:29:30

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları Kanada’ya eğitim amaçlı seyahat eden öğrencileri, Kanada sınır kapıl...
2023-08-09 13:28:49

Kanada Göçmenlik ve ülkeye giriş koşullarına ilişkin,

Kanada Bakanlığı Belirlediği Şartlar Dahilinde Yabancılara Negatif Takdir Yetkisi Kullanabilecek ! Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanl...
2023-08-09 13:27:36
Tüm Duyurular