Kanada İstanbul Başkonsolosluğu

Kanada Devleti’nin Türkiye sınırları içerisinde yer alan iki temsilciliğinden biri Kanada İstanbul Başkonsolosluğu’dur. Kanada Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kanada vize başvurularını değerlendirmemektedir. Kanada Başkonsolosluğu sadece Türkiye’de ikamet eden Kanada vatandaşlarının vatandaşlık, pasaport, nüfus cüzdanı, evlenme, doğum, ölüm ve noter işlemlerini yürütülmektedir.

Kanada Ankara Büyükelçiliği Kanada vizesini değerlendirme ve onay verme yetkisine sahip tek yetkili kurumdur. Türkiye sınırları içerisinde Kanada vizesi için yetkili başka bir kurum yoktur. Başkonsolosluk ve büyükelçilik kısa süreli vize başvuruları direkt olarak kabul etmemektedir. Kanada kısa süreli vize başvuruları yetkilendirilmiş vize merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır. 

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Kanada Başkonsolosluğu’nu ziyaret etmek isteyen kişilerin yanlarında geçerli bir kimlik kartı getirmesi gerekmektedir. Vatandaşlık işlemleri için İstanbul Başkonsolosluğu’ndan randevu alınması gerekmektedir. Konsolosluk randevusu için vize merkezleri ile iletişime geçebilirsiniz. İstanbul Kanada Başkonsolosluğu’nun çalışma saatleri aşağıda verilmiştir:
Çalışma Saatleri:
Pazartesi - Perşembe: 08.30 - 12.30 ve 12.30 - 16.45
Cuma: 08.30 – 13.00
Cumartesi - Pazar: KAPALI 

Kanada Başkonsolosluğu 2023 Resmi Tatil Günleri

İstanbul Kanada Başkonsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti ve Kanada Devleti’nin resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir. Konsolosluk işlemleri için müracaat etmek isteyen kişiler bu tatil günlerini göz önünde bulundurmalıdır. İstanbul Başkonsolosluğu 2023 resmi tatil günleri aşağıda verilmiştir:

 

1 Ocak

Yılbaşı

9 Nisan

Paskalya

21- 23 Nisan

Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

19 Mayıs

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

1 Temmuz

Kanada Günü

15 Temmuz

Milli Birlik ve Demokrasi Günü

29 Haziran 2 Temmuz

Kurban Bayramı 

30 Ağustos

Zafer Bayramı

23 KasımŞükran Günü

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

11 KasımAnma Günü

25 Aralık

Noel Tatili

27 Aralık

Noel Ertesi

Kanada Göçmenlik

Kanada Devleti’ne göçmen olarak gitmek isteyen kişilerin belirli şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir. Vasıflı çalışan ve yatırımcı ya da girişimci olarak Kanada göçmenlik vizesine başvurabilir ve Kanada’ya göçmen olarak gidilebilir. Kanada göçmen vizesi başvuruları Kanada Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir. 

Kanada göçmenlik başvurusu ve Kanada vatandaşlık başvurusu için detaylı bilgiler vize merkezleri aracılığı ile alınabilmektedir. Kanada İstanbul Konsolosluğu şahsi olarak yapılan bilgi taleplerini kabul etmemektedir. 

Kanada Başkonsolosluğu Randevu Sistemi

Kanada Büyükelçiliği'ne şahsen yapılan kısa süreli turist, ticari ya da ziyaret amaçlı vize başvurularını doğrudan kabul etmemektedir. Kısa süreli Kanada vize başvurusu için yetkili vize merkezlerine müracaat edilmelidir. Biyometrik veri kaydı işlemi için ya da Kanada vatandaşlarının konsolosluk işlemleri için randevu alınması zorunludur. Kanada İstanbul Başkonsolosluğu’nda bulunma amacına göre randevu almak için vize merkezleri ile iletişime geçilmelidir. 
Kanada Başkonsolosluğu’nda randevusu olan ziyaretçilerin randevu saatine uyması ve yanlarında geçerli bir kimlik kartı getirmesi gerekmektedir. 

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu Vize Ücreti

Kanada Devleti için yapılan vize başvurularında Kanada Büyükelçiliği tarafından belirlenen vize başvuru ücretinin yatırılması gerekmektedir. Vize başvuru türüne göre değişen vize ücretinin ödeme dekontu vize başvuru evraklarının arasında bulundurulmalıdır. Kanada Büyükelçiliğine ödenmesi gereken 100 CAD ve parmak izi işlemi için ödenen 85 CAD Kanada Uluslararası Konsolosluk sitesi üzerinden yapılmaktadır. Ödemeyi yaptıktan sonra ödeme çıktılarını başvuruya gelirken yanında getirmeleri gerekmektedir. 

Kişinin Kanada’da konaklamak istediği süreye ve seyahat amacına göre değişen Kanada vize ücreti hakkında detaylı bilgi almak için vize merkezleri ile iletişime geçilmelidir.

İstanbul Kanada Konsolosluğu Vize Başvuru Evrakları

Türkiye’de ikamet eden Kanada vatandaşlarının pasaport işlemleri için gerekli evrakları eksiksiz ve usulüne göre hazırlaması ve başkonsolosluğa ibraz etmesi gerekmektedir. Kanada’ya seyahat planı olan ve vize başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise büyükelçiliğin öngördüğü tüm vize başvuru evraklarını ve vize başvuru formunu hatalı ve tutarsız bilgi vermekten kaçınarak doldurması gerekmektedir. İstanbul Kanada Büyükelçiliği'nin vize bölümünde yer alan vize yetkilisi, kişinin kişisel durumuna göre ek evrak talebinde bulunabilir. Bu durumda talep edilen evrakı zamanında teslim etmeniz oldukça önem arz etmektedir. Kanada vize başvuru evrakları hakkında detaylı bilgi akredite edilmiş vize merkezleri tarafından verilmektedir. 

Kanada Büyükelçiliği’nin Vize Reddi Vermesi

Kanada Büyükelçiliği'nin vize reddi vermesi vize başvurusunda bulunan kişinin durumuna bağlıdır. Kanada vize reddi ile karşılaşmamak adına vize başvuru sürecini başkonsolosluğun yönergelerine göre tamamlamalısınız. Kanada Ankara Büyükelçiliği'nin vize reddi vermesinin nedenleri aşağıda belirtilmiştir:

  • Kişinin vadesiz banka hesabında bulunan para miktarının vize yetkilisi tarafından yeterli görülmemesi,
  • Kanada'ya bir davet üzerine gidilecek olması halinde; davetiyeyi gönderen kişinin iletişim bilgilerinin ve davet edilen kişilerin bilgilerinin davetiyede doğru beyan edilmemiş olması ve vize bölüm yetkilisinin telefonla davet eden kişiye ulaşamaması,
  • Vize başvuru sahibinin uzun süreli iş geçmişi olmaması ya da çalışıyor olduğu kurumda 1 yılı doldurmamış olması,
  • Kanada Büyükelçiliğin değerlendirme sürecini etkileyen en önemli nokta; Kanada Vize Başvuru Formunun eksik ya da tam yanıtlanmamış olması, seyahat amacını destekleyen belgelerle başvuru dosyasının hazırlanmamış olması ya da Konsolosluk yetkilisinin başvuru sahibinin seyahat bitiminde Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren sıkı bağların bulunduğuna ikna olmaması olmaktadır.
  • Kanada vize başvurusunda bulunmadan önce Kanada Büyükelçiliği'nin öngördüğü tüm şartları yerine getirmiş olmalısınız. Vize başvuru evraklarını konsolosluğun yönergelerine uygun olarak doğru ve tam bir şekilde hazırlanması da oldukça önemlidir. Akredite edilmiş vize merkezleri, vize başvuru sürecinde kişilere gerekli danışmanlık hizmetini vermektedir. 

Kanada İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

İstanbul Başkonsolosluğu şahsi olarak yapılan vize işlemleri için bilgi vermemektedir. Vize işlemleri ve konsolosluk işlemleri için yetkili vize merkezlerinden bilgi alabilirsiniz.

Adres:  Büyükdere Caddesi, Tekfen Tower– Kat 16 PK: 34394 
            4.Levent /İstanbul
Tel: +90 (212) 385 9700
Fax: +90 (212) 357 1000
E-Posta: ISTBL-Consular@international.gc.ca
İstanbul Kanada Başkonsolosluğu’nun haritadaki konum bilgisi aşağıda verilmiştir:

Duyurular

Kanada Konsolosluğu 29 Ekim Bildirgesi

Kanada Konsolosluğu ve Kanada Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü hizm...
2023-08-09 13:30:26

2021 Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri

2021 Yılı Kanada Konsolosluğu Tatil Günleri 1 Ocak 2021 Yılbaşı 4 Nisan 2021 Paskalya  20 Mayis 2021 Victoria Günü  1...
2023-08-09 13:29:30

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları

Kanada Öğrenci Vizesi ile Sınır Kapısından Geçiş Koşulları Kanada’ya eğitim amaçlı seyahat eden öğrencileri, Kanada sınır kapıl...
2023-08-09 13:28:49

Kanada Göçmenlik ve ülkeye giriş koşullarına ilişkin,

Kanada Bakanlığı Belirlediği Şartlar Dahilinde Yabancılara Negatif Takdir Yetkisi Kullanabilecek ! Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanl...
2023-08-09 13:27:36
Tüm Duyurular