Kanada Elektronik Seyahat İzin Belgesi (eTA) Uygulaması Başlıyor!

Kanada Elektronik Seyahat İzin Belgesi (eTA) Uygulaması Başlıyor!

15 Mart 2021 tarihinden itibaren Kanada vize muafiyeti taşıyan yabancı uyruklu vatandaşlar, Kanada’ya seyahat edecek ya da Kanada’dan transit geçiş yapacak (A.B.D. uyruklu vatandaşların da dâhil) olmaları halinde, ülkeye girişleri öncesinde Kanada Elektronik Seyahat İzin Belgesi’ne (eTA) sahip olmaları gerekmektedir.

15 Mart 2021 tarihi öncesinde Kanada seyahati olan kişiler, Kanada Elektronik Seyahat İzin Belgesi olmadan seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Kanada seyahati sırasında seyahat amacını kanıtlayıcı belgelerin, kimlik belgesi, Kanada vizesi taşıyan geçerliliği en az 6 ay süreli pasaportun yanlarında olması gerekmektedir.    

ÖNEMLİ NOT: Türk vatandaşları, Kanada vize uygulamasına dâhil oldukları için Kanada eTA Onay Belgesi uygulamasından muaftırlar.

Kanada Elektronik Seyahat İzni Belgesi (eTA) Nedir?

eTA İzin Belgesi, Kanada Göçmenlik Bakanlığı (CIC) resmi web sitesi üzerinden başvuru yapılarak alınması gereken bir elektronik onay belgesidir. Kanada seyahati gerçekleştirecek kişilerin ciddi sağlık sorunu veya sabıka kaydı olması durumunda Kanada Elektronik Seyahat İzin Belgesi için müracaatın Kanada uçuşunun çok öncesinde yapılması, Kanada Göçmenlik Bakanlığı’nın (CIC) detaylı araştırma yapabilmesi için çok önemlidir.

Kanada Göçmenlik Ofisi’nin yeni bir uygulaması olan bu kayıt sistemine işlem yapılması esnasında Onay Belgesi ücreti de tahsil edilecektir. Kanada seyahati yapan her aile üyesi için yaşa bakılmaksızın, eTA Belgesi alınması zorunludur. Kanada ülkesine giriş esnasında eTA Onay Belgesinin sınır yetkililerine ibrazı mecburidir.  

Kanada Elektronik Seyahat İzin Belgesi eTA, 5 yıl süre ile geçerli olacaktır. eTA Onay Belgesi, başvuru yapan kişinin pasaportuna ait olacaktır. Pasaportun kaybedilmesi halinde kişi, yeni pasaport için tekrar eTA’ya başvuru yapmaları gerekecektir.  

Kanada eTA Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada Göçmenlik Bakanlığı (CIC) resmi web sitesi üzerinden yapılacak olan başvuruda  eTA İzin Belgesi almak için geçerli süreye sahip pasaport, şahsi kredi kartı ve bir e-posta adresi yeterli olacaktır. eTA’ya başvuracak kişilerin, sistem tarafından yönlendirilen sorulara net ve eksiksiz bir şekilde yanıt vermeleri gerekecektir. Örneğin; Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığı ile görüşme sırasında tercih edilen dil (İngilizce veya Fransızca), medeni durumu, yabancı uyruklu kişinin sahip olduğu vatandaşlık ya da göçmenlik statüsü, ülkeye ne kadar meblağ ile girişin yapılacağı, mesleği-ünvanı- işverenin ismi ve adresi, Kanada  dışında herhangi bir ülkeye giriş izni verilip verilmediği, sabıka bilgileri, sağlık durumu, Kanada’ya seyahat amacı gibi…

eTA başvurularının birkaç dakika içinde onaylanması mümkün olabileceği gibi bazı durumlarda, CIC’nin onay için biraz daha uzun zamana ihtiyacı olabilir. Böyle durumlarda, sistem başvurudan hemen sonra başvuru sahibine, işlemler ve süreç hakkında bilgilendirme amaçlı e-posta gönderecektir. Program ilerledikçe eTA işlem süreci hakkında daha fazla bilgi CIC’nin internet sitesi üzerinden yayınlanacaktır. Kanada daimi göçmenlik kartı (PR) sahipleri Kanada’ya girişlerinde eTA’ya ihtiyaç duymayacaktır.